Oceánske dno je jedným z posledných oblastí sveta, ktoré pred človekom stále ukrýva svoje tajomstvá. Dodnes nepoznáme všetky živočíšne a rastlinné druhy, ktoré obývajú najhlbšie a najtemnejšie kúty svetového oceánu. Pravidelne nás teda vedci prekvapia svojím novým objavom. Tým posledným sú tri celkom nové druhy rýb, bielych ako duch.
Objavili ich v jednom z najhlbších miest svetového oceánu. V Atakamskej priekope, nazývanej i Peruánsko-čilská priekopa. Nachádza sa totiž pri pobreží týchto dvoch juhoamerických štátov a na dĺžke približne 5900 kilometrov kopíruje pobrežie Južnej Ameriky. V najhlbších častiach siaha Atakamská priekopa do hĺbky viac ako 8 km pod hladinu Tichého oceánu. Práve sem sa britskí vedci z výskumného centra Newcastle University vybrali odhaľovať tajomstvá oceánskeho dna.
S pomocou zariadenia, ktoré je v podstate akousi pascou s návnadou, monitormi a podvodnými kamerami, sa výskumníci dostali až na samotné dno Atakamskej priekopy. Ponor do najhlbších častí priekopy pritom zariadeniu trval viac ako štyri hodiny. Stálo to však za to. Vedcom sa podarilo objaviť tri doposiaľ nepoznané druhy rýb z radu skorpénotvaré. Nazvali ich celkom jednoducho. V angličtine – ružová, modrá a fialová Atacama snailfish (pink Atacama snailfish, blue Atacama snailfish, purple Atacama snailfish).
Na videu z hlbokomorského ponoru sú viditeľné novoobjavené druhy podivných rýb. Tvory s dlhými telami a „priesvitnou“ kožou pripomínajúce duchov, sa na záberoch živia pripravenou návnadou. Zo všetkých prilákaných tvorov sú pritom najväčšie. Vedci preto predpokladajú, že v hlbokomorskej Atakamskej priekope patria k najväčším predátorom miestneho ekosystému.
Zábery novoobjavených živočíšnych druhov celkom ničia stereotypy o výzore hlbokomorských predátorov. Ryby nemajú obrovské zuby ani hrozivý výzor, ako si väčšina ľudí organizmy žijúce v najtemnejších častiach oceánu, predstavuje. Namiesto toho disponujú akýmsi „želatínovým“ telom, vďaka ktorému sú dokonalo prispôsobené na život vo veľkej hĺbke s obrovským tlakom. Až budúce štúdium jedného jedinca, ktorého sa podarilo vedcom z hlbín oceánu vyloviť, odhalí ďalšie tajomstvá, ktoré pred nami tieto tvory dodnes ukrývali.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku