Foto: Pedro Szekely/Wikimedia

Návštevnosť najkrajšieho gréckeho ostrova bude od budúceho roka regulovaná.

Krásna architektúra, geniálna chuť miestneho vína no i biele, červené a dokonca čierne pláže na pobreží mora. K tomu kaskádovo usporiadané domy s typicky modrými kupolovitými strechami a nekonečné stredomorské slnečné počasie. Grécky ostrov Santorín (známy tiež ako Santorini) patrí k najkrajším nielen v Egejskom mori, ale na celom svete. Ako však už býva zvykom, nezvláda nápor turistov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Spolu s okolitými ostrovmi, tvorí Santorín pozostatok niekdajšej sopky, ktorej erupcia dodnes patrí medzi najsilnejšie v histórii pozorovaní. Samotný ostrov vznikol po výbuchu v roku 1613 p.n.l.. Dnes je jednou z najnavštevovanejších atrakcií Grécka.

Ako informuje ČTK, ročne priláka približne dva milióny návštevníkov. Pri rozlohe 76,19 km², čo by sme mohli porovnať k Rimavskej Sobote, je takýto nápor dlhodobo neudržateľný.

Foto: Wikimedia

Obrovský prílev turistov je pre ostrov Santorín veľkou ekonomickou injekciou. Veď práve z cestovného ruchu väčšina miestnych obyvateľov žije. Je ich však priveľa, tvrdí miestny starosta.

Obrovské množstvo turistov vytvára enormný nápor na miestnu infraštruktúru i dodávky tovaru každého druhu, najmä pitnej vody. Budúci rok teda ich počet obmedzia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa tecumihai (@tecumihai),

Z dvoch miliónov turistov, ktorí počas roka Santorín navštívia, je približne polovica takých, ktorí na ostrov zamieria na tzv. jednodňový výlet. Na ostrov sa privezú výletnými loďami a za pár hodín si dosýta užijú grécky raj. Práve týchto turistov sa bude plánované obmedzenie týkať. Od budúceho roka ich bude môcť na ostrov zavítať denne 8-tisíc. Počas vrcholu turistickej sezóny pritom návštevnosť ostrova hravo prekračuje 10-tisíc turistov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Olia You (@olia_you),

Podľa slov starostu Nikosa Zorzosa dosiahla elektrická sieť a dodávky vody na ostrov svoje limity. Navyše sa na ostrove začali hromadiť i odpadky. Nádejou pre udržateľnú budúcnosť ostrova má byť teda regulácia počtu návštevníkov. To sa však nepáči najmä prevádzkovateľom výletných lodí, ktorí majú často svoje plavby „booknuté“ aj na dva roky dopredu. V prípade, že bude denný limit návštevníkov dosiahnutý, bude musieť loď k pobrežiu ostrova priplávať na ďalší deň.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🇬🇷💙✨In Love With Greece (@inlove_with_greece),

Regulácia počtu turistov môže mať negatívne dopady aj na miestnu ekonomiku. Cestovným ruchom totiž žije až 70% obyvateľov ostrova, ktorých počet sa vďaka jeho prestíži za posledných 15 rokov zdvojnásobil. Denný limit 10-tisíc turistov by mal na ostrove platiť od nasledujúceho roka. Až prvé mesiace hlavnej sezóny, ktorá na ostrove začína v marci ukážu, ako bude celý systém fungovať.

HNOnline
Uložiť článok

Najnovšie články