Foto: By Etna 1984 [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Vyzerá to tak, že jeden z najkrajších a najvzácnejších operencov na svete, ara škraboškový, ktorý inšpiroval tvorcov filmu Rio, v divočine vyhynul.

Nová ornitologická štúdia, za ktorou stojí nezisková organizácia BirdLife International sa pozrela na to, ako sa 51 vtáčím druhom v divočine darí a či náhodou nevyhynuli. Na základe ich zistení, by žiaľ do zoznamu vtákov, podozrivých z vyhynutia, malo byť pridaných minimálne osem druhov. Patria sem havajčan šplhavý, lístiar broméliový a lístiar muricijský alebo aj Ara sivomodrá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ara sivomodrá, modrý papagáj, ktorý si „zahral“ v animáku Rio, je považovaný za vyhynutého v divočine. Pravdepodobne už tak žije iba v zajatí. Film z roku 2011 rozprával príbeh vtáčika, ktorý zo zajatia utiekol, aby sa spoznal z poslednou žijúcou samičkou v divočine.

V divočine však chýba viac vzácnych vtákov, spomedzi ktorých nesmieme zabudnúť na aru sivú, kuvička pernambuckého, cíbika jávskeho a loriho diadémového. Za vyhynutie samozrejme môžu ľudia. „Ľudská aktivita je jedným z hlavných činiteľov v úbytku druhov v ich prirodzenom prostredí,“ hovorí Stuart Butchart vedúci autor štúdie.

Spix's Macaw

Je zjavené, že číslo vyhynutých druhov je vyššie, ako kedykoľvek predtým a bude len stúpať.“ V minulých storočiach vyzeral úhyn vtákov inak. Väčšina týchto tropických krásavcov žila na malých ostrovoch, kde vyhynuli kvôli invázii iných druhov. Dnes je však dôvod celkom iný a tým je úbytok prirodzeného prostredia. Odlesňovanie brazílskych dažďových pralesov predstavuje ohromnú krízu a to nielen pre vtáctvo.

Khao Sok rain forest

Vedci dúfajú, že sa im touto štúdiou podarí aktualizovať zoznam vyhynutých vtákov, ktorý často slúži ako pomôcka pre politikov. Vďaka tejto hrozivej štatistike by sa tak mohli uvedomiť aj miestne úrady a výrub lesov zredukovať. Vedci však prinášajú aj dobré správy a to z Francúzskej Polynézie. Druh Acrocephalus longirostris bol považovaný za takmer vyhynutý, no teraz sa jeho status zmenil na kriticky ohrozený.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články