reprofoto: Youtube

Od prvého výstupu na Mount Everest v roku 1924, ktorý podnikol George Mallory uplynulo neuveriteľných 94 rokov. Ten sa mu ale nepodaril a zahynul. Za ten čas sa uskutočnilo vyše 4000 výstupov. Niektorí sa úspešne vrátili, iní podľahli nehostinným podmienkam krutej hory.

Jedným z odvážnych dobrodruhov bol aj 23-ročný Francúz Marco Siffredi, ktorý podnikol hneď niekoľko výstupov. Jeho hlavným cieľom nebol samotný vrchol najvyššej hory sveta, ako by si mnohí mysleli, ale spôsob, akým sa chcel dostať z nej.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vášnivý horolezec a priaznivec snowboardingu plánoval zjazdiť túto horu na svojej „doske“. To sa mu aj takmer podarilo.

Pri svojom prvom výstupe na jar 2001 sa snažil nájsť „svätý grál snowboardistov“. Cestu, ktorou by mohol bezpečne prejsť na snowboarde. Pôvodná cesta, ktorú si vytipoval bola príliš nebezpečná, pretože na nej nebol dostatok snehu. Po tomto zistení zvolil inú, ktorá sa mala stať na jeseň 2002, vyvolenou.

Osudový výstup na miesto podnikol 8. septembra spoločne s troma šerpami skrz sneh, ktorý miestami siahal až po hruď. Trval dlhých 12 a pol hodiny. Takmer trikrát dlhšie, ako jeho prvý výstup. Jasná obloha, žiarivé slnko a k tomu dokonalý sneh. Bolo to to, čo ho tam doviedlo, pre čo žil.

Foto: By Mount_Everest_as_seen_from_Drukair2.jpg: shrimpo1967derivative work: Papa Lima Whiskey 2 [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons
Počas niekoľkohodinového oddychu sa nad nimi začali združovať tmavé mračná. Neskorá hodina a potenciálna búrka už neboli ideálnym časom pre dobrodružstvo, ktoré sa chystal podniknúť.  Siffredi čakal rok a pol, viac už čakať nechcel. Bol pripravený. Prehováranie šerpov nepomohlo. Tým ostávalo len sledovať, ako sa Siffredi kĺže na svojom snowboarde preč.

Rozhodli sa rýchlo vydať na cestu do základného tábora. Ten sa nachádzal v opačnom smere, ako šiel Siffredi. Horskú cestu jasne uvideli až po 1200 metroch po tom, čo sa predrali cez husté mračná. Asi 300 metrov pred sebou zbadali osamelú postavu, ktorá sa potichu kĺzala po snehu. Boli si na 100% istí, že na hore okrem nich, nik iný nebol. Ale keď prišli na miesto, kde ju videli, sneh bol nedotknutý. Možno šlo len o zjavenie, báli sa najhoršieho. Že je Siffredi mŕtvy. Ich obavy sa potvrdili v momente, keď prišli do základného tábora. Siffredi sa nevrátil a jeho telo nikto nevidel.

View this post on Instagram

Марко Зиффриди (Marco Siffredi) родился 22 мая 1979 года в Шамони и естественно увлекся альпинизмом и экстремальными спусками.  Марко начал обкатывать самые крутые склоны долины. В мае 1996, спустя год после того, как научился кататься, он решил попробовать свои силы на северном склоне Агюй дю Миди – километровом спуске, усеянном скалами с углами близкими к 55 градусам. В июне 1999 Марко стал первым сноубордистом, спустившимся с Нант Бланка. Нант Бланк – 1000 метровый спуск со средним углом 55 градусов, местами угол доходит до 60 градусов. Он совершил бессчетное количество спусков с различных вершин, и решил осуществить мечту – спуск с Эвереста. Друзья из Himalayan Expeditions посоветовали Марко попробовать свои силы на других восьмитысячниках, и он совершил успешное восхождение и спуск с вершины Чо Ою. Этот успех показал, что Зиффриди готов к Эвересту. Полная увлекательная версия на сайте http://www.risk.ru/blog/199828 —————————————————– #MarcoSiffredi #snowboard #mountains #extreme #ufasnowboard #obucheniesnowboard #обучениеснуборд #сноубордуфа #олимпикуфа #MountEverest #прокатуфа

A post shared by Сноуборд Уфа обучение | Ангам (@snowboard_ufa_obuchenie) on

Nezvestné telo Marca Siffrediho nebolo šokom. Väčšina ľudí, ktorí zmiznú na Mount Evereste, už nikdy nie sú nájdení. I napriek tomu sú zmienky o jeho smrti znepokojujúce. Väčšina „everestových expertov“ je presvedčených, že bol ďalšou obeťou vrcholových podmienok, ako sú riedky vzduch a nízka teplota, v kombinácií s únavou z výstupu.

Ostatní lezci podotkli možnosť lavíny, ktorej predzvesťou boli tmavé mračná, do ktorých vstúpil. V takom prípade by nebola šanca, aby prežil. Lavína, ktorá sa vyskytne na tak veľkej hore mohla s ľahkosťou uniknúť aj pozornosti šerpov, ktorí ho sprevádzali.

Jedna z teórií pochádza aj od sestry Marca Siffrediho, Shooty. Tá pevne verí, že sa Marcovi podarilo uniknúť pred smrťou a obísť základný tábor. Taktiež verí, že naďalej šťastne žije v Tibete a preskúmava zatiaľ nedotknuté miesta hôr.

allthatsinteresting.com
Uložiť článok

Najnovšie články