Pred dvadsiatimi rokmi dvaja počítačoví vedci vymysleli techniku, ktorá mala teleportovať špeciálnu kvantovú operáciu medzi dvoma lokalitami. Chceli tak docieliť vyššiu spoľahlivosť kvantových počítačov. Vedcom z Yale sa teraz podarilo ich myšlienku dotiahnuť k realite. Fyzikom sa podarilo vyvinúť praktickú metódu na teleportáciu kvantovej operácie.
Vytvorili akési teleportačné brány. Aj keď sa niečo podobné už v minulosti podarilo, nikdy sa to nestalo v reálnom čase. Narozdiel od bežných počítačov, kde procesy závisia od núl a jednotiek, kvantové počítače pracujú na báze takzvaných qubit alebo kvantových bitov. Táto ťažko chápateľná vedná disciplína, dokáže zvládať matematické procesy o akých by sa nám ani nesnívalo.
V bežných počítačoch reagujú bity na logickú bránu. Dva bity vojdu do brány a v závislosti od vopred určeného pravidla, jeden z nich vyjde. Kvantové počítače však k takýmto výpočtom predstavujú alternatívu. Okrem núl a jednotiek dokážu pracovať aj s kombináciou týchto atribútov. Dalo sa to prirovnať k situácii, kedy si hodíte mincou a tá je stále vo vzduchu, čiže netušíte, ktorou strana padne.
V kvantových počítačov dokážu bity to, čo sa v bežných počítačoch docieliť nedá. Pokiaľ však komponenty takéhoto počítača nie sú dostatočne dobre uchované, môže ísť o veľmi drahú sklenú loptu. Majú totiž vysokú pravdepodobnosť poruchy, čomu by sa práve vďaka tomuto experimentu dalo zamedziť. Vedci sú v súčasnosti šťastní z kvantových počítačov, ktoré dokážu spracovať 70 qubitov.
Zmyslel využitia týchto počítačov prichádza až v momente, kedy ich je 100 a viac. Aby sa to mohlo stať, vedci potrebujú zopár „dodatočných trikov“. Jednou možnosťou by bolo vytvoriť modelovú technológiu, ktorá by fungovala na niekoľkých menších kvantových počítačoch, ktoré by posielali údaje do jedného veľkého. Teleportácia znie, ako poriadne sci-fi, v tomto prípade sa však nebavíme o Star Treku.
V skutočnosti ide o to, že tu môžu existovať objekty s vlastnou históriou. Keď je jeden odmeraný, môže sa okamžite dostať do relatívneho štádia bez ohľadu na to, ako ďaleko sa nachádza. Aby sa to dalo využiť v praxi, takýto jav sa musí odohrať v reálnom čase, čo sa teraz podarilo. Všetko toto je náročná veda, podstatné však je, že kvantové počítače neustále napredujú a ich využitie je nepredstaviteľné. Aj vďaka tomu sa blížime k svetlejšej budúcnosti.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku