Možno ste o ňom už niečo počuli. Biely šum je náhodný signál, ktorý obsahuje všetky frekvencie a ktorý má rovnaký výkon v každom, rovnako širokom, frekvenčom pásme. Generátory bieleho šumu vydávajú zvuk podobný „bzučaniu“ starej televízie. Často sa využívajú na maskovanie rušivých zvukov, najmä u ľudí žijúcich v hlučnom prostredí, tých ktorí majú problém s tzv. tinitusom, no i mnohými modernými mamičkami, ktoré vďaka rôznym pseudolekársko-poradenským portálom veria, že generátor bieleho šumu pomáha batoľatám pri zdravom a kvalitnom spánku. Výsledky vedeckej štúdie však ukazujú, že v skutočnosti môžu poškodiť nielen sluch, ale i ľudský mozog.
Čo je to biely šum?
Generátory bieleho šumu sa najčastejšie využívajú pri liečbe tinitusu. Tinitus, zjednodušene povedané hučanie v ušiach, je stav, kedy postihnutý počuje zvuky, ktoré neprichádzajú z vonkajšieho prostredia. Nejde však o zvukové halucinácie, ale poruchu sluchového orgánu. Tinitusom trpel aj slávny hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven a podľa štatistík sa s týmto javom stretne počas života aspoň raz až 50% obyvateľstva. Avšak len v 1% prípadov dochádza k extrémnemu narušeniu kvality života, kedy je pre postihnutého hučanie v ušiach neúnosné.
Nebezpečný biely šum
Zariadenie generujúce biely šum však komerčne, po celom svete, často využívajú aj ľudia, ktorí majú kvôli okolitému prostrediu problémy s kvalitným spánkom. Vďaka maskovaniu rušivých zvukov hlučného prostredia, sa im tak žije jednoduchšie. Často ho využívajú i „moderné mamičky“. Deťom vraj prináša pokojný, kvalitný a zdravý spánok a akoby „simuloval“ tlmené zvukové prostredie maternice, v časoch vývinu dieťaťa. Vedci však v novej štúdii varujú. Generátor bieleho šumu môže byť pre človeka poriadne nebezpečný.
Vo svojej najnovšej štúdii vychádzajú výskumníci z Kalifornskej univerzity z experimentov, ktoré preukázali jasné negatívne vplyvy bieleho šumu na zvieratá. Obávajú sa, že rovnaký vplyv by biely šum mohol mať aj na človeka. Výskumy, ktoré v práci citujú kalifornskí výskumníci totiž ukazujú, že dlhodobé vystavenie bielemu šumu viedlo u zvierat k poškodeniu mozgu.
Výskumníci varujú, že biely šum by mohol negatívne ovplyvňovať centrálny sluchový systém aj u ľudí. Konkrétne odhadujú, že môže viesť k zníženej schopnosti neurálnej inhibície (schopnosť filtrovať nepodstatné informácie), k predĺženiu času, ktorý mozog potrebuje na spracovanie signálov a k nepresnosti usporiadania informácií v ľudskom mozgu. Zatiaľ však ide len o hypotézu. Experiment, ktorý by dokázal negatívne účinky bieleho šumu na človeka zatiaľ neexistuje, preukázané sú len u zvieratách.
ScienceAlert
Nahlásiť chybu v článku