Stalo sa ikonickým miestom celého ostrova. Opustený vrak lietadla leží na sopečnými horninami dočierna sfarbenej islandskej pláži Sólheimasandur, už takmer 45 rokov. Dokonale zapadá do miestnej scenérie, pôsobí mierne depresívne a vďaka pomerne blízkej vzdialenosti od hlavného mesta, je obľúbenou destináciou turistov. Aký je však jeho príbeh?
24. november 1973. Dvojmotorové lietadlo Douglas DC-3 Dakota amerického námorníctva mieri na základňu v Keflavíku. Za sebou má dlhý let zo Spojených štátov amerických. Počasie však nepraje, viditeľnosť je takmer nulová. Piloti lietadla letisko minú a ocitnú sa 100 km južnejšie. Blížia sa k studeným vodám Atlantického oceánu, spanikária a prepnú prívod paliva na prázdnu, záložnú nádrž. Neostáva nič iné, len núdzovo pristáť. Priamo na pláži Sólheimasandur v Južnej časti ostrova v blízkosti miestnej farmy.
Haváriu lietadla našťastie prežili všetci pasažieri. Núdzové pristátie sa teda podarilo na výbornú. Teda až na samotné lietadlo. To ostalo nepoužiteľné, a preto ho americké námorníctvo ponechalo na pláži. Ekológovia, keby vtedy udalosť nejakí zachytili, by sa zrejme nepotešili. Povedať sa to však nedá o miestnom farmárovi, ktorý údajne odčerpával palivo z vraku lietadla, ešte rok po havárii. Speňažiť mal údajne i chvost samotného vraku.
Ani po desiatkach rokov sa o vrak lietadla amerického námorníctva nikto nepostaral. Namiesto toho už 45 rokov odoláva miestnemu drsnému podnebiu. A taktiež náporu turistov, o ktorých na pláži Sólheimasandur nie je núdza. Nachádza sa totiž približne dve hodiny cesty od Reykjavíku, v južnej časti ostrova neďaleko dedinky Vík, pri známej islandskej Ring Road, čo je spevnená cesta vedúca okolo celého ostrova. K samotnému lietadlu sa však autom nedostanete. Z cesty vás čaká asi 4 km dlhá prechádzka sopečnou činnosťou, sfarbenou čiernou plážou.
Nahlásiť chybu v článku