Foto: Pixabay/Pixabay

Treba len dúfať, že ich nikdy v živote nebudete potrebovať.

Rôzne prírodné katastrofy v drvivej väčšine prípadov prídu bez varovania. Udrú, pričom pri nich má ľudstvo možnosť na vlastnej koži pocítiť, aká ničivá je sila prírody. V prvom rade, ak si chcete zachrániť nielen svoj život, ale i ostatných, nesmiete prepadať panike. Pretože pri nej sa civilizovaní ľudia menia na neovládateľnú masu. To najdôležitejšie je, zachovať si chladnú hlavu. Experti na prírodné katastrofy prezradili zopár užitočných trikov, ktoré vám pomôžu ostať nažive nielen pri povodni.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nikdy totiž nevieme, čo nás čaká a preto je lepšie si ich osvojiť.

Nepite kontaminovanú vodu, ani ju nepoužívajte na osobnú hygienu

pixabay.com

Pitná voda sa pri povodniach či iných prírodných katastrofách veľmi rýchlo kontaminuje. Preto používajte iba balenú vodu, alebo si vodu prevarte. Práve varenie je najbezpečnejší spôsob, ktorý pomáha likvidovať rôzne baktérie a parazity. Ak vodu nemôžete prevariť, skúste použiť dezinfekčné prostriedky, ako napríklad jód či chlór. S ich množstvom to však netreba preháňať.

Ak nemáte dostatok pitnej vody, minimalizujte potenie

Dá sa to. Treba však minimalizovať činnosť, v prípade horúčav si nasadiť klobúk a slnečné okuliare a obliecť si na seba oblečenie z ľahkého a priedušného materiálu. V prvom rade sa musíte chrániť pred slnkom. Dôležité je zabrániť dehydratácii organizmu.

Majte doma zásobu trvanlivých potravín minimálne na tri dni

pixabay.com

Môže to byť hocičo. Rôzne konzervy, vákuovo balené potraviny, či sušené ovocie. Potraviny z chladničky sa začnú veľmi rýchlo kaziť, keď nastane výpadok elektrickej energie. A tá väčšinou vypadne ako prvá, už pri menších nepriazniach počasia, nieto ešte pri prírodných katastrofách obrovských rozmerov.

Vypchajte si oblečenie

Experti varujú aj pred rizikom hypotermie, čiže podchladenia. Ak máte na sebe mokré oblečenie a nemáte si ho ako vymeniť, skúste si ho aspoň vypchať papierom, či bublinkovou fóliou. Môžete si nahriať aj na ohni kamene a prikladať si ich na telo. Urobte všetko preto, aby ste sa nepodchladili.

Nezabúdajte na rádio

pixabay.com

Je dobré mať doma aspoň maličké rádio na baterky, ktoré vás bude informovať o tom, čo sa deje. Na mobilný telefón sa nemožno spoliehať. Rádio v takýchto situáciách býva neoceniteľnou pomôckou a spoločníkom.

Naučte sa, ako sa vypína plyn

Únik plynu môže byť skutočne veľkým nebezpečenstvom. Preto sa čo najskôr pokúste dostať k plynovému uzáveru a uzavrite ho. Nikto sa predsa nechce udusiť unikajúcim plynom, ktorý so sebou nesie veľké riziko vzniku požiaru.

Nechoďte do hlbokej vody

pixabay.com

Ak ste pod stresom a ste vyčerpaní, ľahko sa môžete utopiť. A to dokonca aj vtedy, ak ste naozaj dobrým plavcom.

Neťahajte do domu vašich štvornohých miláčikov

I keď to znie brutálne, táto rada má niečo do seba. Štatistiky jednoznačne dokazujú, že zvieratá, ktorá sa nechali napospas osudu, mali väčšiu šancu sa zachrániť, ako tie, ktoré uviazli v dome. Zvieratá nasledujú svoje inštinkty, a vedia sa o seba postarať. Teda v prípade, že nie sú priviazané niekde na reťazi.

Možno sa budete musieť vysťahovať

pixabay.com

Ak to bude vyžadovať situácia, možno sa budete musieť v prípade povodní presunúť niekam inam. Dbajte o to, aby ste pri sebe mali pitnú vodu. A skúste sa dostať k nemocniciam či školám. Tam sa najskôr dočkáte pomoci.

Vyberte si viac miest

Pripravte si viac balíčkov núdze, ktoré budú obsahovať základné lieky a pomôcky na ošetrenie, vodu, suché oblečenie, zápalky a jedlo. Lepšie je sa poistiť a ukryť ich na rôzne miesta. Dúfame, že ich však nikdy nebudete musieť otvoriť.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články