Foto: Pixabay

V súčasnosti sa ekológovia sústredia najmä na "slamkovú" krízu.

Spomedzi jednorázových plastov však slamky ani zďaleka v znečistení nevíťazia. Ďaleko horšie sú na tom ohorky z cigariet. Konkrétne plastové filtre, ktoré mnohí ľudia hádžu na ulicu. Tie tiež končia v oceánoch. Za posledných 32 rokov bolo len na plážach vyzbieraných 60 miliónov cigaretových filtrov. Tie tvoria hlavnú zložku odpadov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pokiaľ ste fajčiarom a hľadáte ekologickejšiu cestu, odpoveď je jasná: Prestaňte s fajčením. Samozrejme však vieme, že toto nie je tak ľahký krok, ako by sa mohlo zdať. Na počiatok však úplne postačí umiestniť ohorok od cigarety do popolníka a nie na ulicu. K fajčeniu tiež existujú alternatívy ako e-cigarety či nikotínové náhrady.

Pixabay

Ročne sa vyrobí 5,6 biliónov cigariet a o ich spotrebu sa predajcovia nemusia obávať. Aj napriek tomu, že povedomie o neblahých účinkoch cigariet je dostatočne vysoké, väčšinu fajčiarov to od tohto zlozvyku neodradí. Podobne, ako sa píše na škatuľke, fajčenie neškodí len vám, ale aj vášmu okolie. V tomto prípade to platí dvojnásobne, keďže nehovoríme o pasívnom fajčení, ale o masívnej zložke odpadu.

Z ohorku sa prirodzene rozloží len zvyšný tabak a papier. Plastový filter vyrobený z acetátu celulózy sa vďaka pôsobeniu slnka síce v konečnom dôsledku rozloží, no takýto proces môže trvať aj pätnásť rokov a nevymaže sa úplne. Naopak, zostávajú po ňom mikroplasty, ktoré sú pre planétu a živočíchy stále škodlivé. Ohorky smerujú do mora priamo od ľudí alebo ich sem dopraví kanalizácia či rieky a iné prítoky.

Pokiaľ by sme s produkciou toxických odpadov aj prestali, stále nebude možné vyčistiť oceány úplne. Snaha je však veľmi podstatná a dokáže spraviť citeľnú zmenu. Nikdy nie je príliš neskoro na to, aby sme sa spamätali. Svoje o tom hovorí aj ambiciózny projekt Ocean Cleanup, ktorý sa pokúša o vyčistenie veľkej odpadovej škvrny v Tichom oceáne.

Message in a bottle found during beach cleanup effort was in observance of International Coastal Cleanup Day

Mimo existuje aj množstvo ďalších organizácií, ktoré sa snažia spraviť zmenu. Tie však väčšinou pracujú zadarmo a dobrovoľne, preto by si rozhodne zaslúžili vašu pozornosť.

nbcnews.com
Uložiť článok

Najnovšie články