Na hlúpy komentár geniálna odpoveď. O tej môžeme vravieť v prípade reakcie na Facebookový komentár, v ktorom anonymný dobrodinec upozorňuje na škodlivé účinky SPF faktora. Internet znesie naozaj veľa. No niekedy treba tieto hoaxy radikálne zastaviť. Odpoveď, v ktorej sa jasne vysvetľuje výskum zameraný na rakovinu kože, je jednoducho fantastická. A preto by bola škoda sa s ňou nepodeliť.
Tí zodpovednejší z nás sa pred opaľovaním nezabudnú natrieť opaľovacím krémom. Tých je na trhu viac než dosť, a ich hlavnou úlohou je chrániť nás pred škodlivým UVB žiarením, ktorý zabraňuje tomu, aby sme sa zmenili na grilované kurča. Okrem toho niektoré krémy obsahujú aj zložku, ktorá dokáže ochrániť aj pred UVA žiarením, avšak tých je menej na trhu.
Na Facebooku jeden z užívateľov zverejnil fotografiu, na ktorej ho s partnerkou spálilo slnko. To sa stáva. „Toto je jedno z mojich nafúkaných presvedčení: „Dnes ma určite nespáli.“ Presne to som si povedal pred troma hodinami, a toto je dôsledok. Používajte SPF faktor, deti.“
Dočervena
The Way This Person Got Shut Down On Facebook After Saying ‘SPF Causes Cancer’ Is Epic #spfhttps://t.co/pwIFkyE7GE
— Bored Panda (@boredpanda) September 3, 2018
Väčšina z nás by sa pousmiala nad týmto statusom a dala za pravdu autorovi príspevku. Používať krémy s ochranným faktorom je dôležité. A nemali by sme na to zabúdať. Jeden z facebookových priateľov páru mal však iný názor. Napísal komentár, v ktorom ich chce dostať do obrazu: „SPF faktor spôsobuje rakovinu. Nabudúce použi radšej slnečník.“
Ak by sa niekto inšpiroval radou tohto „odborníka,“ nemuselo by to skončiť práve najlepšie pre jeho zdravie. Preto lož treba vytrhnúť. Najlepšie aj s koreňom. Samozvaný odborník sa teda dočkal reakcie. I keď bola absolútne iná, ako očakával:
„Nie je to pravda. Prosím ťa, skús si najprv o tom niečo naštudovať. Najlepšie ešte predtým, než budeš ľuďom hovoriť nezmysly. Len sa skús poinformovať. Vďaka ti.“
Ako sa ukázalo, vedomosti tohto človeka boli o danej problematike mizivé. Preto prišlo vysvetlenie, ktoré by si mal prečítať každý, kto má z opaľovacích krémov strach.
Stačí si vyhľadať fakty a neveriť hoaxom
„V prvom rade, SPF faktor nie je mernou jednotkou. Je to to isté, akoby si tvrdil, že utopiť sa môžeš v milimetri vody. Ale chceš vedecký výskum? Fajn. Tvrdenie, že väčšina ľudí, u ktorých bol diagnostikovaný melanóm, používalo krémy na opaľovanie, vychádza zo štúdie. To je fakt. Ale výsledky štúdie boli chybne interpretované. Poďme si to teda rozobrať. Tejto dvojročnej štúdie sa zúčastnilo takmer 1 500 ľudí. Výsledky ukázali, že u ľudí, ktorí používali pri opaľovaní opaľovací krém, sa častejšie vyskytla rakovina kože, teda melanóm. Ale to hlavné uniká,“ píše v komentári.
S rakovinou kože nemajú nič spoločné
„V priemere ľudia používali krémy s SPF faktorom 6, čo je skutočne málo. Odporúča sa faktor 15 a viac. Okrem toho ľudia, ktorí sa opaľovali, sa opaľovali oveľa dlhu dobu, než je to odporúčané. Bežnou súčasťou opaľovacích krémov je oxybenzon. Ten dokáže ochrániť pred škodlivými účinkami UVA a UVB žiarenia. Mnohí však chybne veria, že oxybenzon je ako estrogén, ktorý vraj môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny prsníka. To sa však nedokázalo v žiadnej štúdii. Na druhej strane, viaceré štúdie, ktoré sa zamerali na používanie opaľovacích krémov medzi rokmi 1966 až 2003 nedokázali to, že by opaľovacie krémy skutočne spôsobovali riziko vzniku melanómu,“ pokračuje vo vysvetľovaní.
Tento užívateľ si dal skutočne čas a urobil výskum, ktorý stojí za to. Na záver vyzýva „odborníka,“ nech mu predstaví závery štúdie, ktorá by vyvrátila jeho argumenty. Ten však (ne)prekvapivo ostal ticho.
boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku