Svojou výškou sa ledva dostáva nad 1600 metrov nad morom. Napriek tomu však patrí medzi najkrajšie vrcholy Slovenska. Poskytuje jedinečné výhľady a svojím vzhľadom pripomína vrcholy v Talianskych dolomitoch. Úžasné a zaujímavé miesta pritom ponúka nie len na vrchole, ale pri samotnom výstupe. Veľký Rozsutec by mal aspoň raz navštíviť každý z nás.
Veľký Rozsutec leží v severnej časti hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry. Je dominantou širokého okolia, keďže jeho skalný masív vystupuje vysoko nad okolitú krajinu. Západná strana Rozsutca „trčí“ nad zvyšok územia v úctyhodnej 160 metrovej výške. Napriek svojej majestátnosti sa však symbolom krajiny nestal. Predbehli ho Kriváň, či Kráľova hoľa. Stal sa však symbolom Malej Fatry. Tvorí tak aj znak rovnomenného národného parku.
1609,7 vysoký vrchol ponúka jedinečné výhľady na okolitú krajinu. Vďaka holej skale ponúka ničím nerušený kruhovitý výhľad na všetky svetové strany. Na severe do Oravskej kotliny, na juh na Turiec, na východ na Liptov a na západ na dolinu Váhu a Žilinskú kotlinu. Severné Slovensko ponúka ako na dlani. O nič horší však nie je výhľad ani pod vrcholom. Spolu so susedným Malým Rozsutcom totiž vytvára jedinečnú scenériu.
Okrem krásnych výhľadov má Veľký Rozsutec pre krajinu i iný význam. Patrí medzi najbohatšie botanické lokality Slovenska, no núdza tu nie je ani o živočíšne druhy. Najmä preto je vrchol Rozsutca pre človeka viac ako 3 mesiace v roku nedostupný. Od marca do polovice júna je na Veľkom Rozsutci sezónna uzávera. Vrchol a jeho okolie vtedy patrí len čerstvo narodeným mláďatám. Napriek tomu sa vždy nájde niekto, kto sa aj v strede mája dokáže na sociálnych sieťach pochváliť fotografiou s výhľadom z vrchola.
Veľký Rozsutec sa týči nad obcou Terchová, ktorá bola v 17. storočí rodiskom Juraja Jánošíka. Legendy hovoria, že práve v masíve Rozsutca mal Jánošík ukryť svoje nazbíjané poklady. Dodnes ich však nikto nenašiel a tak možno budete mať pri najbližšej návšteve šťastie práve vy. Jánošíkove meno tu pritom nesie i ďalšie veľké lákadlo turistov. Ním je sústava tiesňav, ktorou sa môžete vydať na vrchol Rozsutca.
Jánošíkové diery to je viac ako 20 vodopádov, nespočetné množstvo vysokých skalných stien a úzkych kaňonov vytvorených činnosťou Dierového potoka. Celý komplex je rozdelený do troch častí: Dolné diery, Horné diery a Nové diery. Vo svojej podstate ide o taký malý Slovenský raj. Výstup na Veľký Rozsutec z tohto smeru vás tak nudiť rozhodne nebude. Nájdete tu totiž rebríky, lávky, reťaze, ktoré prechádzku prírodou pretvoria na mierne adrenalínový zážitok. Ak vás však takáto skúsenosť neláka, potom môžete zvoliť „klasický“ výstup zo Štefanovej. Na Rozsutec vám to tak potrvá asi 3 a pol hodiny.
Pozri aj: 6 vyhliadkových veží, ktoré na Slovensku vyrástli len tento rok a možno ste ich ešte nenavštívili
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku