Foto: Pixabay

Kvôli znečistenému ovzdušiu svet hlúpne. A to doslova.

Znečistenie ovzdušia nebolo na našej planéte nikdy tak kritické, ako v súčasnosti. Priemyselná činnosť, doprava, ale i poľnohospodárstvo a množstvo ďalších ľudských aktivít mení prirodzený stav našej atmosféry na toxickú zmes plynov. Už dávno poznáme negatívny vplyv znečisteného ovzdušia na ľudské zdravie. Najnovší výskum však prináša šokujúce zistenia, že smog nevplýva len na naše fyzické zdravie, ale i inteligenciu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Štyri roky výskumu a 20-tisíc testovaných respondentov. O najnovšej štúdii teda nemožno povedať, že by prinášala nerelevantné výsledky. Americkí vedci v spolupráci s čínskymi si pre skúmanie vplyvu smogu na ľudskú inteligenciu, vybrali Čínu, ako krajinu s najznečistenejším ovzduším na svete. Negatívne výsledky sa však netýkajú len Číny, ale pokojne i nás. Veď len nedávno vedci prízvukovali, že znečistený vzduch dýcha na dennom poriadku 95% svetovej populácie.

Foto: Wikimedia

Vystavenie vysoko znečistenému vzduchu sa rovná strate jedného roku vzdelania. Také sú zovšeobecnené závery americko-čínskej štúdie. Z jej výsledkov vyplýva, že smog negatívne ovplyvňuje ľudskú inteligenciu. Pri testovaní respondentov, výskumníci zistili pokles úrovne v jazykových i matematických testoch. Najvýraznejší bol pritom u starších ľudí nad 64 rokov, u ľudí s nižším vzdelaním a vo všeobecnosti bol pokles inteligencie vo väčšej miere zaznamenaný u mužov. Kvôli znečistenému vzduchu však „hlúpneme“ všetci.

Výskum publikovaný vo vedeckom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences prebehol v rokoch 2010 až 2014 na 20-tisícoch obyvateľov Číny. Po zozbieraní výsledkov, vedci záznamy porovnávali s hodnotami oxidu dusičitého a oxidu siričitého v atmosfére v oblasti, odkiaľ jednotliví respondenti pochádzali. Ich zistenia sú pritom priamoúmerné. Čím dlhšie a čím znečistenejšiemu vzduchu je človek vystavený, tým väčšie dopady to má na jeho inteligenciu. Podľa autorov štúdie je totiž pravdepodobné, že znečistené ovzdušie môže byť spúšťačom oxidačného stresu, zápalu nervového tkaniva či dokonca degenerácie mozgu.

Foto: Pixabay

Znečistené ovzdušie je globálnym problémom, ktorý ročne pripraví predčasne o život asi 7 miliónov ľudí. Toxický smog trápi najmä obyvateľov veľkomiest, kde sú ľudské aktivity sústredené v neudržateľnom množstve. Napriek tomu sa varovania pred smogom objavujú aj na Slovensku. Sledovať kvalitu ovzdušia vo vašom okolí môžete na stránke SHMÚ.

Pozri aj: Toto šokujúce video vám ukáže, prečo skončiť s fajčením. Rozdiel medzi fajčiarskymi a zdravými pľúcami je ohromný

TheGuardian
Uložiť článok

Najnovšie články