foto: Amazon Studios

Na tieto filmy zaručene tak skoro nezabudnete. Snímky tohto originálneho režiséra vás šokujú svojou krutosťou, avšak mali by ste ich vidieť.

Extrémne talentovaný, avšak nedocenený. Takto by sa dal v krátkosti charakterizovať tento veľmi zaujímavý dánsky režisér menom Nicolas Winding Refn. Jeho tvorba sa vyznačuje charakteristickým autorským rukopisom, tak by ste ju určite nemali prehliadnuť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Už od začiatku svojej tvorby odmietal konvencie. Keď bol prijatý na prestížny Dánsky filmový inštitút, kam berú iba šesť uchádzačov každé dva roky, odmietol to. Rozhodol sa totiž radšej natáčať filmy podľa seba a s nízkym rozpočtom. Dnes už vieme, že sa mu to vyplatilo, no vtedy to predstavovalo veľký risk. Refnove originálne diela dokážu šokovať a upútať. Zastávajú veľmi výraznú súčasť dnešnej kinematografie.

Režisérova fascinácia zločinmi sa citeľne preniesla aj do jeho tvorby. „Zločinci nastavujú zrkadlo našej predstave o normálnej spoločnosti do takej miery, že sa s tým dokážeme stotožniť. Avšak stále je to len akýsi únik od reality.“ Niet teda divu, že obľúbeným filmom režiséra je Texaský masaker motorovou pílou. Dnes si priblížíme najvýznamnejšie diela tohoto veľmi svojského tvorcu.

Pusher (1996)

ČSFD – 76%

IMDb – 7,4/ 10

Pôvodne malo ísť o krátkometrážny, 10 minútový film, v ktorom si mal Refn aj sám hrať. No nakoniec sa tak našťastie nestalo a dnes si môžeme tento režijný debut vychutnať v celovečernej dĺžke. Dej sa točí okolo dvoch dílerov drog, ktorým sa jeden obchod vymkne z pod kontroly. Od svojho bossa teda dostanú ultimátnu úlohu, ktorú musia splniť. Avšak tlačí na nich čas, čo dotvára v celom snímku geniálne napätie a atmosféru.

Film sa neskôr dočkal aj dvoch pokračovaní a tak vznikla dnes už kultová trilógia, ktorá je podčiarknutá Refnovym, podľa mnohých, mylným rozhodnutím. Najprv sa totiž nepredpokladalo, že by mohol byť o film záujem. Britská distribučná spoločnosť v ňom však videla potenciál, tak sa ho rozhodla kúpiť. To zaručilo snímku pozitívne ohlasy a stal sa celosvetovo známym a veľmi úspešným.


Bleeder (1999)

ČSFD – 73%

IMDb – 6,8/ 10

V poradí druhý svoj film si Refn sám zrežíroval, napísal ku nemu scenár a dokonca ho aj produkoval. V hlavných úlohách sa predstavila dvojica, ktorá sa objavila aj v jeho predošlom snímku, a to Kim Bodnia a Mads Mikkelsen. Leo sa dozvedá, že Louis je tehotná. To rozpúta konflikt, s ktorým sa bude musieť hlavný hrdina vyrovnať. Jeho súboj s vlastným hnevom sa stupňuje až kým vyústi v podobe nekontrolovateľnej agresivity. O napínavé scény je teda zaručene postarané.

O tom, že sa Refn sa snaží robiť filmy čo najosobnejšie svedčí aj scéna, v ktorej jedna z postáv hovorí, aký je jej najobľúbenejší film. Nie je teda náhoda, že presne ten, ako samotného autora. A rovnako to vzali aj herci. Kim Bodnia po skončení natáčania musel stráviť nejaký čas v psychiatrickej liečebni.


Drive (2011)

ČSFD – 80%

IMDb – 7,8/ 10

Jednoznačne jeden z najúspešnejších Refnovych filmov je snímka Drive. V hlavnej úlohe sa predstavil hviezdny Ryan Gosling, ktorý stvárnil rolu vodiča. Nie však obyčajného. Cez deň je filmovým kaskadérom a v noci sa z neho stáva nájomný vodič zločineckých gangov. Do jeho života však vstúpi žena s manželom, ktorý je bývalý väzeň a všetko sa náhle skomplikuje.

Prvá schôdzka Refna s Goslingom však neprebehla úspešne. Refn s ním prestal úplne komunikovať. Zmenilo sa to až vo chvíli, keď išli spolu autom a v rádiu hralo „Can’t Fight This Feeling.“ Refn sa údajne dokonca rozplakal a povedal, že presne o tomto ten film má byť. Gosling teda úlohu prijal.

Film je plný dramatických a drastických scén, v ktorých nechýba násilie. Napriek tomu však nemá typicky rýchle tempo pre akčné filmy. Gosling svojim výkonom dokázal aj v pomalom tempe vytvoriť neuveriteľnú hypnotickú atmosféru. Minimum dialógov, avšak napätie, ktoré by sa dalo krájať. Prvýkrát prehovoril dokonca až v osemnástej minúte. Získal si mnoho nominácií a ocenení, napríklad na filmovom festivale v Cannes za réžiu alebo cenu Akadémie za strih zvuku. Na pútavý soundtrack z tohoto filmu zaručene tak skoro nezabudnete.

Nachádza sa tu aj množstvo detailov, ktoré len potvrdzujú, že sa jedná naozaj o kvalitnú filmárčinu. Skúste si všimnúť, že hodinky v prvom zábere ukazujú 9:51 a keď sa kamera vráti na rovnaké miesto, je 9:55. Presne toľko, koľko ubehlo aj v reálnom živote.


Len Boh odpúšťa (2013)

ČSFD- 49%

IMDb- 5,7/ 10

Po veľkom úspechu filmu Drive diváci čakali niečo tomu podobné. Preto sa premiéra filmu Only God Forfives niesla v znamení šokovania. Pribudlo v ňom totiž značné množstvo drastických a krvavých scén. Taktiež sa posunul viac do artovej sféry. Uchováva si však pôsobiví vizuál, dravosť a skvelú hudbu podobne, ako jeho predchádzajúca tvorba.

Dej sa točí okolo Juliana, jedného z najväčších drogových dílerov v Bangkoku, ktorý zabije policajta. Na pomoc pri vyšetrovaní si privolajú anjela pomsty Changa a tým sa rozpúta úplné peklo. Hlavnú postavu stvárnil opäť Ryan Gosling. Zaujímavosťou však je, že v celom filme má len 22 replík.

Refn povedal, že za celou zmenou jeho prístupu stojí nevšedná skúsenosť. Jeho dcéra totiž videla v hoteli v Thajsku ducha a to mu pomohlo uvedomiť si význam duchovna a rozhodol sa teda natočiť film s určitou dávkou mystiky. „Chcel som mu povedať, že aj keď zomrie, nikdy nebude zabudnutý.“ Film venoval kontroverznému režisérovi Alejandrovi Jodorowskému, ktorého obdivoval, spolu s týmto hlbokým odkazom.


Neon Demon (2016)

ČSFD- 53%

IMDb- 6,2/ 10

Snáď najšokujúcejším snímkom Nicolasa Refna je zatiaľ jeho posledný film, Neon Demon. Zachytáva drsný svet modelingu, avšak úplne surovo a nekompromisne. „Kto by chcel kyslú smotanu, keď môže mať čerstvé mäso.“ Jesse vstúpi do tvrdého sveta modelingu. Neónový pulz večierkov a sektárska atmosféra fotografických seáns však dievča úplne vtiahnu. Ukrývajú však temné zlo a mladé dievča mu už nedokáže uniknúť.

Úvod sa neznie v znamení pútavých dlhých záberov, ktoré diváka okamžite okúzlia. No postupne sa film premieta do úplne inej atmosféry. Modelingový priemysel je neúprosný. Dievčatá ovládnuté závisťou nič nezastaví. Kúpanie v ľudskej krvi, zjedenie častí tela, ani sex s mŕtvou. Film je plný zvrátených scén, z ktorých sa divákovi môže dvíhať žalúdok. Napriek tomu však prináša neuveriteľný vizuálny zážitok.

Nezabudnuteľná scéna v márnici sa ale mala pôvodne obsahovať len bozk. Avšak herečka Jena Malone sa rozhodla improvizovať a túto scénu posunula oveľa ďalej. Natáčanie sa tiež nezaobišlo bez následkov. Elle Fanning, ktorá stvárnila hlavnú postavu, mala v úvodnej hypnotickej scéne tak dlho otvorené oči, až sa jej do nich vpálili kontaktné šošovky kvôli teplu z množstva svetiel.

Pozri aj: Nútil hercov, aby spolu súložili. Toto je 6 najlepších filmov od najkontroverznejšieho režiséra Larsa von Triera

csfd.cz
Uložiť článok

Najnovšie články