Napriek tomu, že ho väčšina sveta ignoruje, stále sa deje. V tomto mesiaci prebieha 500. výročie od vzniku obchodu s africkými otrokmi v Amerike. Pred piatimi storočiami, 18. augusta 1518 (28. augusta, keby sa v tom čase používal moderný gregoriánsky kalendár), zaviedol španielsky kráľ Karol I. dovážanie otrokov z Afriky do novej zeme, Ameriky.
Nadchádzajúcich 350 rokov bolo prepravených 10,7 milióna čiernych otrokov, pričom 1,8 milióna z nich umrelo počas cesty. Väčšina historikov túto udalosť opomína, no v skutočnosti ide o veľmi významné výročie. Vznik černošského otroctva totiž formoval náš svet po geopolitickej, politickej, ekonomickej a kultúrnej stránke a pokračuje dodnes.
Štúdiu transatlantického obchodu s otrokmi sa v súčasnosti venujú len dvaja akademici na svete. V auguste 1518 dal Karol I. povolenie svojmu radcovi, Lorenzovi de Gorrevod k preprave „štyroch tisíc negroidných otrokov z Afriky na karibské ostrovy a na americkú pôdu„. Až dodnes sa nevedelo, či sa táto plavba skutočne odohrala. Poznatky historikov, doktora Wheata z Michiganu a doktora Eagla z Kentucky, však tvrdia, že sa tak skutočne stalo.
Tí zmapovali historické pramene a dozvedeli sa, že plavieb sa okolo roku 1518 uskutočnilo hneď niekoľko. Väčšina putovala na karibské ostrovy, ako Haiti či Portoriko. Kto mal však samotný prapočiatok transatlantického obchodu na svedomí, doposiaľ nie je jasné ani historikom. Isteže kráľ Karol I. ho schválil, no Lorenzo de Gorrevod bol ten, kto o schválenie zažiadal.
Ten nechcel odvádzať špinavú prácu a rýchlo prísť k peniazom. Napriek tomu, aká je táto udalosť významná, je veľmi často prehliadaná. Španielski aj portugalskí historici sa od roku 1518 a jeho dôsledkov viac menej dištancujú. Príbeh toho, ako to celé začalo, nie je veľmi komfortný ani politicky korektný, no je až zarážajúce, nakoľko je temná história týchto krajín ignorovaná.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku