Často sa však stretávame s podceňovaním a ignoranciou tohto problému. Dookola opakujeme, že ide o globálnu starosť, čo značí, že je problémom každého jedného človeka obávajúceho túto planétu. A aj napriek tomu, že Muskove „marťanské plány“ sú ambiciózne, musíme sa zmieriť s myšlienkou, že žiadna ďalšia planéta nás nečaká a už vôbec nie s otvorenou náručou.
To, že sa modrá planéta mení na skleník v srdci slnečnej sústavy, je nepopierateľný a možno aj nezvratný fakt. K tomu, aby sa tak stalo všetci dennodenne prispievame. A prostriedky, ktorými sa približujeme k environmentálnej katastrofe, kráčajú ruka v ruke. Či už sú to emisie, plytvanie potravinami alebo plasty. A plastami nie sú zavalené len oceány, ale aj jazerá. A dokonca aj tie slovenské. Jedným z nich a žiaľ určite nie jediným, je Šútovské jazero, ktoré sa premenilo na skládku.
Natrafil na ňu Adam Berka, ktorý svoju kritiku a znepokojenie vyjadril vo svojom blogu na Denniku N. Po tom, čo na miesto dorazil v sprievode svojho kamaráta, privítal ich smrad z odpadkov, ktoré obsadili doslova celé okolie jazera. Aby toho nebolo málo, odpadky neboli len v okolí, ale aj priamo na pláži.
Použité plienky, obaly od sladkostí či plastové fľaše. To všetko sa tu skutočne nedalo prehliadnuť. V blízkosti lomu boli dokonca aj karimatky, ktoré si už ľudia viac nechceli brať domov, a tak usúdili, že im najlepšie bude priamo pri jazere. Adam na svojom blogu prejavil aj svoj skepticizmus voči aktuálnej situácii s odpadom.
„Som skeptik a neverím, že ak dnešná generácia mladých ľudí vychová svoje deti v rovnakom duchu, ako ich vychovali ich rodičia, najbližších desať generácií zmení niečo k lepšiemu,“ píše Adam.
Koho je to chyba, že jazero vyzerá takto? Môžeme zvaliť vinu na majiteľa súkromného pozemku, no ten je zodpovedný maximálne za starý zrúcaný bufet, ktorý toto miesto nijako neskrášľuje. Odpad, ktorý tu je, máme na svedomí my, Slováci. Preto sa pri najbližšom výlete treba dvakrát zamyslieť, či tú „strašne ťažkú“ plastovú fľašu necháte ležať v prírode, alebo ju prosto skrčíte, hodíte do batoha a zrecyklujete. Pravda je však taká, že rozumnejšie by bolo vziať si fľašu, ktorú netreba vyhadzovať, no stačí ju umývať.
Pozri aj: Greenpeace prišiel s kampaňou, ktorá otvára oči. Ukazuje v nej krutú pravdu o plastových slamkách
dennikn.sk
Nahlásiť chybu v článku