Predpovedať budúcnosť sveta a jeho krajín na niekoľko desaťročí dopredu, je extrémne náročné. S použitím vhodných metód, to však predsa len ide. Samozrejme, nedá sa povedať, čo presne sa vo svete stane o 10 či 20 rokov, no odborníci na geopolitiku dokážu na základe dôkladného štúdia minulosti a súčasnosti, vytvárať aspoň približné scenáre geopolitického vývoja. Ako bude teda svet vyzerať v najbližších desaťročiach?
Podrobnú štúdiu vývoja sveta v najbližších desaťročiach s názvom Global Trends: The Paradox of Progress už minulý rok vydal americký úrad National Intelligence Council, ktorý sa venuje práve stredne dlhých a dlhým prognózam do budúcnosti. Podľa tejto štúdie to v súčasnosti pre našu planétu a ľudstvo nevyzerá veľmi pozitívne. Ak všetko pôjde takto ďalej, v roku 2028 možno budeme svedkami ďalšieho použitia jadrovej bomby na vojenské účely, po prvýkrát od konca 2. svetovej vojny.
„2028: Konflikt medi Indiou a Pakistanom začal po obojstrannom a opakovanom porušovaní Druhej dohody o rieke Indus. Nasledovala séria výbuchov v Dillí, ktoré indická vláda pripísala pakistanskej extrémistickej skupine. Islamabád samozrejme účasť na útokoch poprel, no obe krajiny začali mobilizovať svoje armády. Po niekoľkých dňoch, kedy boli obe krajiny pod masívnymi kybernetickými útokmi, neschopné správne interpretovať pravdivé a nepravdivé informácie, k tomu došlo. V púšti v južnej Ázii bola po prvýkrát, od druhej svetovej vojny, vojensky použitá jadrová bomba. Svetová nukleárna vojna však nehrozí. USA a Čína svet upokoja a čínsky prezident získava Nobelovu cenu za mier„. (voľný preklad – Global Trends: The Paradox of Progress)
Autori geopolitickej štúdie na najbližšie desaťročia vo svojej práci uvádzajú takúto prípadovú štúdiu, na ktorej demonštrujú niektoré z kľúčových vecí, na ktoré sa musíme v budúcnosti pripraviť. Silné národnostné až nacionálne hnutia často s extrémistickym podtónom či umelá inteligencia, ktorá celkom pozmení dynamiku budúcnosti.
Štúdia Global Trends: The Paradox of Progress pozostáva z celkom troch scenárov na najbližšie desaťročia a to až do roku 2035. Kým časť „Islands“ ponúka prognózy na regionálnej úrovni, „Orbits“ a „Communities“ sledujú situáciu v širších súvislostiach či globálne.
Najdôležitejšou otázkou pre geopolitické scenáre budúcnosti je, akú úlohu budú „zajtra“ zastávať dnešné svetové mocnosti. Väčšina geopolitických prognóz tvrdí, že Rusko a Čína získajú v budúcnosti úlohy akýchsi moderných kolonizátorov. V snahe udržať, alebo zvýšiť ekonomický rast, poraziť demografiu a udržať vlastnú legitimitu, budú v najbližších rokoch svoj vplyv posúvať čoraz intenzívnejšie a viditeľnejšie za svoje hranice. Dokonca viditeľnejšie ako v súčasnosti.
Rusko je v geopolitických prognózach akousi divokou kartou. Aktuálna hospodárska situácia aj demografia krajiny hrá proti nemu. Napriek tomu sú snahy Ruska o získanie väčšieho geopolitického vplyvu, viditeľné už niekoľko rokov (Osetsko, Abcházsko, Krym). Stupňujúci tlak na Pobaltie v najbližších desaťročiach je takmer istý. Či to Rusko ako krajina ustojí už menej.
Revolúcia v digitálnych technológiách a umelej inteligencii v budúcnosti spoja ľudí tak, ako si to dnes možno ani nevieme predstaviť. Na druhú stranu vytvárajú medzi svetovou populáciou obrovskú priepasť. Kým dnes moderné krajiny porastú, Čína či India „uviaznu“ v priepasti krajín strednej triedy. So silnejúcim odporom sveta ku globalizovanej spoločnosti to o pár rokov môže byť pre tieto krajiny veľký problém. Čína však v súčasnosti dorovnáva globálny vplyv USA a v najbližších rokoch sa na tom ani nič meniť nebude. V najbližších rokoch si tak šachy na našej planéte zahrajú dve krajiny.
Podľa väčšiny geopolitických prognóz však budúcnosť sveta naďalej ostáva v rukách USA. Či sa krajina v budúcnosti sústredí smerom dovnútra na riešenie vlastných problémov, ktoré prinesie 21. storočie, alebo sa naďalej angažovať na globálnej scéne a do akej miery to bude, to bude v najbližších rokoch (tak ako aj tie minulé) najnepredvídateľnejší faktor vývoja.
Pozri aj: Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov
huffingtonpost.com
Nahlásiť chybu v článku