Foto: altus.af.mil (U.S. Air Force photo by Senior Airman Franklin R. Ramos)

Francúzsko zavedie sankcie za balenie tovarov do nerecyklovaných plastov.

Francúzsko plánuje v budúcom roku zaviesť systém sankcií, ktorý zvýši náklady na balenie spotrebného tovaru do obalov z nerecyklovaného plastu. Je to súčasť jeho záväzku používať od roku 2025 v celej krajine na tento účel iba recyklované plasty. Oznámilo to v nedeľu (12.8.) ministerstvo životného prostredia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Brune Poirsonová, štátna tajomníčka pre ekologický prechod uviedla, že tento krok je len jeden z tých, ktoré Francúzsko plánuje zaviesť v najbližších rokoch, vrátane programu zálohovania plastových fliaš.

Vyhlásenie vojny plastom nestačí, musíme zmeniť francúzsku ekonomiku,“ uviedla v denníku Journal du Dimanche. Podľa nového plánu by výrobky s recyklovanými plastovými obalmi mohli stáť až o 10 % menej, povedala Poirsonová.


Ak existuje možnosť voľby medzi dvoma fľašami, jednou vyrobenou z recyklovaného plastu a druhou nie, prvá bude lacnejšia,“ povedala štátna tajomníčka, podľa ktorej by vyššie ceny za nerecyklované obaly mohli viesť k zníženiu nadmernej spotreby plastov na balenie produktov.

Emmanuel Guichard z federácie výrobcov plastových obalov Elipso opatrne privítal francúzsky plán. „V prípade fliaš môžu mať spotrebitelia na výber, ale nemalo by sa zabúdať na iné položky. V súčasnosti nie sú napríklad k dispozícii recyklované tégliky na jogurty,“ povedal.

Sociálne siete zaplavili zábery morí pokrytých plastovým odpadom, či morských živočíchov udusených plastami. To podnietilo politické reakcie po celom svete. Francúzsky plán je „súčasťou riešenia, aj keď nie je úplný, pretože ide len o recykláciu a nie o redukciu plastov„, upozornili francúzski aktivisti.


Podľa Berlingenovej recyklácia je nevyhnutná, ale nie dostačujúca. Domnieva sa, že je potrebné zredukovať „tok“ plastov a zaviesť prísnejšie opatrenia proti nadmernej spotrebe plastových obalov a výrobe jednorazových predmetov.

Francúzsko v súčasnosti recykluje okolo 25 % plastov. V supermarketoch už zakázalo jednorazové plastové tašky, ak nie sú kompostovateľné a dúfa, že povzbudí ľudí, aby nakupovali s vlastnými taškami.


Francúzska vláda má tiež v pláne zvýšiť dane pri zakopávaní odpadu na skládkach a zároveň znížiť dane pri recyklácii. Dúfa, že to pomôže pri riešení narastajúcich problémov s tonami plastov, ktoré si nájdu cestu do oceánov.

Maloobchodné reťazce Carrefour a Leclerc uviedli, že v najbližších mesiacoch prestanú predávať plastové slamky. Európska komisia chce tiež znížiť počet plastových predmetov na jedno použitie a v máji oznámila pravidlá vyžadujúce použitie alternatívnych materiálov a stimulov pre podniky. Výroba plastov na celom svete za posledných 10 rokov celkovo vzrástla o viac ako 40 %, hlavne plastov na balenie.

Pozri aj: Zabudnite na jednorazový plastový riad. Už aj na Slovensku kúpite príbor z pšenice či z palmy, ktorý sa bez problémov rozloží v prírode

Uložiť článok

Najnovšie články