Foto: Wikimedia (Charles Blomfield)

Po 125 rokoch sa možno konečne našlo miesto posledného odpočinku ôsmeho divu sveta.

To sa aspoň vedci domnievajú. A o čo ide? Popri 7. divoch sveta, ktoré všetci poznáme zo základnej školy, je tu ešte jeden, ktorý bol naveky pochovaný počas erupcie novozélandskej sopky Mount Tarawera. Išlo o biele a ružové terasy tvorené z kremeňa, ktoré lemovali miestne jazero Rotomahana.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď 10. júna 1886 Mount Tarawera vybuchla, táto udalosť sa okamžite preslávila, ako jedna z najsilnejších erupcií v novozélandskej histórii. A mali ich tam viac než dosť. Kremeňové terasy, ktoré boli kedysi ôsmym divom sveta, sa mali nachádzať pri jazere, ktoré sa rozlieha asi 10 kilometrov južne od sopky.

White Terraces - Blomfield.jpg
Wikimedia

Erupcia bola natoľko silná, že jej výbuch bolo počuť až v hlavnom meste Nového Zélandu, Aucklande. Pred časom sa objavila špekulácia, že tieto terasy nemuseli byť pri erupcii úplne zničené. Skôr len pochované jazerom, ktorého hladina po výbuchu stúpla zhruba o 60 metrov. Jazero by sa tak mohlo stať archeologickým náleziskom. Vedci ho podrobili batymetrii, čo je vedecký obor známy aj ako podvodné mapovanie.

MountTerawera1.jpg
Wikimedia

Vďaka tomu zistili, že ružové terasy sú nadobro pochované, avšak časť bieleho útvaru z kremeňov, sa zachovala. Nachádza sa však na dne masívneho jazera Rotomahana, čo znamená, že ho nikdy neuvidíme. Napriek tomu tam dole stále je. Svojho času boli tieto dve terasy najväčšími formáciami kremeňa. Dnes sú však pochované kráterom a jazerom, ktoré niekoľkokrát znásobilo svoju rozlohu.

University of Auckland

Väčšina ľudí si myslí, že terasy boli zničené, čo je z väčšej časti pravda. Zbytky jednej z nich tam stále niekde sú, no dostať sa k ním je nemožné. Preto boli zavrhnuté všetky podnety na započatie archeologického výskumu.

Pozri aj: Aljašku zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie v histórii. Vedci teraz musia prehodnotiť všetko, čo vedia o tejto oblasti

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články