Zákon bude platný od budúceho roka, pričom predajcom dá 6 mesiacov na to, aby sa plastových tašiek zbavili a nahradili ich ekologickou alternatívou. V prípade, že budú poskytovať plastové tašky, bude im hroziť pokuta v podobe 100-tisíc novozélandských dolárov, čo sa rovná sume 57-tisíc eur.
„Vzdávame sa plastových tašiek, aby sme sa mohli postarať o životné prostredie a zachovať si našu zelenú reputáciu,“ hovorí miestna premiérka, Jacinda Ardernová. Práve ona sa pričinila za zrušenie plastových tašiek, ktoré boli na Novom Zélande produkované v miliónových počtoch a znečisťovali ako miestnu pevninu tak aj oceán.
Ardenová tiež dodáva, že obyvatelia si v tomto ohľade žiadali zmenu. Dôkazom má byť petícia v podobe 65-tisíc podpisov. Nový Zéland má štatisticky najvyššie znečistenie spomedzi všetkých moderných krajín. Ročne vyprodukuje 750 miliónov plastových tašiek, čo predstavuje 154 tašiek na občana. Ešte predtým, než sa o zákone začalo hovoriť, sa niekoľko miestnych supermarketov zaviazalo k tomu, že dokonca roka 2018 sa platových tašiek zbavia.
Detaily o novom zákone zatiaľ nie sú známe, no Ardernová vyzvala občanov, aby ju do 14. septembra kontaktovali s prípadnými pripomienkami a návrhmi. Finálna podoba zákona sa bude preberať v priebehu budúceho mesiaca. Okrem Nového Zélandu podnikla zodpovedný krok aj teroristická organizácia napojená na al-Káidu, ktorá zakázala jednorázové plastové tašky. A plastové fľaše už dokonca nekúpite ani pod Ďumbierom.
Pozri aj: Greenpeace prišiel s kampaňou, ktorá otvára oči. Ukazuje v nej krutú pravdu o plastových slamkách
theguardian.com
Nahlásiť chybu v článku