Ak sa nachádzate na Bermudách v správnom čase tak pri troche šťastia, sa vám môže podariť vidieť veľmi zaujímavý jav. 2 až 5 dní od splnu a približne 55 minút po západe slnka, môžete vidieť na hladine oceánu, žiariace predstavenie. Čo to je?
Nová štúdia odhalila, čo je zdrojom tohoto žiarenia. Je za to zodpovedný Odontosyllis enopla, známy aj ako Bermuda fireworm. Je to polychaetový červ, ktorý obýva plytké oblasti západného Atlantického oceánu. V období párenia, keď stúpa na povrch oceánu, je tento organizmus bioluminiscenčný, teda vyžarujúci svetlo.
Samičky plávajú v kruhu a uvoľňujú jasne zelenú žiariacu chemikáliu, aby prilákali samcov na morské dno. Tí potom za nimi plávajú a vďaka svetlu ich nestratia z dohľadu.
„Samičky prichádzajú z dna a rýchlo plávajú usporiadané v tesných, malých kruhoch. To potom vyzerá, ako roj hviezd na povrchu tmavého oceánu,“ hovorí zoológ Mark Siddall z amerického múzea prírodnej histórie (AMNH). „Je to zďaleka jedno z najkrajších biologických predstavení, aké som kedy videl.“
A prečo si vyberajú tento čas? Zrejme je to preto, že Mesiac nie je na oblohe a tým pádom je ich svetlo viac viditeľné. Ale nikto to nevie potvrdiť úplne s istotou. „Je to načasované presne, ako keby mali vreckové hodinky,“ hovorí biológ Mercer R. Brugler z AMNH.
Na výskum používali transkriptón množstva ženských červov. Zistilo sa, presne ako sa očakávalo, že svietia, pretože produkujú špecifický druh bioluminiscenčného enzýmu, ktorý sa nazýva luciferáza. Počas tohoto procesu sa energia uvoľňuje v podobe svetla.
Čo je zaujímavé, zistilo sa, že luciferáza, ktorá sa tu prebieha, je odlišná od všetkých známych na svete. Znamená to teda dôležitý objav, ktorý ponúka a otvára nové výskumné cesty.
„Je obzvlášť zaujímavé nájsť novú luciferázu, pretože, ak sa dá za určitých okolností vytvoriť svetlo, môže to byť užité v biomedicínskych výskumoch,“ hovorí biológ Michael Tassler z AMNH.
Tento fenomén sa podarilo zachytiť už aj samotnému Krištofovi Kolumbusovi. Spozoroval ho počas svojej plavby 11. októbra 1492. Stále však zostáva záhadou, podľa čoho si vyberajú čas a ako je možné, že ho vedia vždy presne dodržať. Nenašli sa žiadne dôkazy o tom, že by mali pri sebe malé vreckové hodinky.
Pozri aj: Tento bizarný fenomén fascinoval aj Leonarda da Vinciho. Vedcom sa ho konečne podarilo rozlúštiť
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku