Vysporiadať sa s neustále zväčšujúcim množstvom odpadu v prírodnom prostredí, je pre ľudstvo v 21. storočí mimoriadne závažná a náročná úloha. Obmedziť spotrebu a výrobu plastových výrobkov je aktuálnym trendom v krajinách po celom svete. V Holandsku, konkrétne v najväčšom európskom prístave Rotterdame, sa s platovým odpadom vysporiadali veľmi inteligentne. Plasty nahromadené v rieke Mása využili na stavbu plávajúceho verejného parku.
Holandský Rotterdam je druhým najväčším mestom tejto krajiny, v ktorom možno nájsť aj najväčší európsky prístav (nie najvyťaženejší, ale najväčší). Vybudovaný v ústí rieky Mása, ktorá si v posledných rokoch musí poradiť aj so zvýšeným znečistením plastovým odpadom. Organizácia Recycled Island Foundation však prišla so zaujímavým nápadom, ako mesto nielen že odpadu zbaviť, ale dokonca skrášliť.
V Rotterdame tak vznikol plávajúci verejný park, na ktorého vybudovanie bol využitý práve zrecyklovaný plastový odpad z rieky Mása. Recyklovaný park (oficiálny názov Recycled Park) bol otvorený 4. júla. Park pozostáva z plávajúcich plošín vyrobených z recyklovaného plastu z rieky Mása. Organizácia odpad nazbierala pomocou pascí rozmiestnených na rôznych miestach toku.
Podľa holandského Ministerstva výstavby a životného prostredia prúdi po Máse do Severného mora každoročne približne 1000 m³ plastového odpadu. I pre toto vysoké číslo sa organizácia Recycled Island Foundation rozhodla konať. Recyklovaný park pritom neslúži len estetickému a osvetovému účelu. Slúži aj ako umelý biotop voľne žijúcich živočíchov a podporujú tak život organizmov v rieke.
Recyklovaný park v súčasnosti pokrýva takmer 140 m² riečnej plochy a pozostáva z 28 šesťuholníkových plošín. Organizácia Recycled Island Foundation však už teraz plánuje svoje aktivity rozšíriť a ešte viac zamedziť znečisťovaniu Másy plastovým odpadom.
Nahlásiť chybu v článku