Foto: twitter.com(smartecky)/Pixabay

V poslednej dobe sa na svetlo sveta dostáva čoraz viac skvelých nápadov, ktoré môžu pomôcť v boji proti nadmernému plastovému odpadu. Ekofriendly obaly sú jedným z nich.

Naša Zem nevydrží znečisťovanie donekonečna. Čoraz viac vedcov bije na poplach. Plastového odpadu je toľko, že nevieme, čo s ním. Preto sa zíde každé riešenie. Vedci nedávno predstavili ekologické obaly, ktoré sú z biologicky odbúrateľných materiálov, čo môže výrazne pomôcť ochrániť našu planétu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jedným z najväčších problémov sú jednorázové plastové obaly. A tie používame takmer všetci. Pečivo, ktoré vložíme do igelitového vrecka, v ňom nepobudne príliš dlho. Niekedy dokonca vyhadzujeme vrecko, ktoré sme využili len pár minút a to bez ohľadu na to, akú záťaž predstavuje pre životné prostredie. A to sa musí zmeniť.

Doba plastová

pixabay.com

V súčasnosti svet vyprodukuje každý rok 320 miliónov ton odpadu, avšak len 8% z neho sa recykluje. Ďalších 80% končí na skládkach a v oceánoch, kde ohrozujú morský ekosystém. Toto číslo je alarmujúce, avšak zmeniť ho môže i jeden z najnovších objavov výskumného tímu vedcov z Georgia Institute of Technology. Tí predstavili revolučný obalový materiál, ktorý sa dokáže rozložiť v prírode.

Rozložia sa v prírode a potraviny skladované v nich, vydržia dlhšie čerstvé

Na výrobu tohto ekologického obalu sa využíva chitín a celulózové vlákna, teda dva prírodné komponenty. Chitín, pochádzajúci z vyzbieraných krabích pancierov, sa v procese výroby vrství s vláknami celulózy, ktorá sa aplikuje na bázu vytvorenú z polymliečnej kyseliny (PLA). PLA zložka sa väčšinou vyrába z rastlín s vysokým obsahom škrobu, ako je kukurica či cukrová trstina.

Nové ekologické obaly však nemajú len výhodu v biologickej odbúrateľnosti. Vedci pri ich skúmaní zistili, že zložka PLA prepúšťa v porovnaní s PET materiálom až o 67 %  percent menej  kyslíka. To pomôže udržať dlhšie zabalené potraviny v čerstvom stave.

Náročný technologický proces

pixabay.com

Vedci veria, že tieto ekoobaly môžu byť v budúcnosti novými obalmi, ktoré vytlačia klasické plastové vrecúška. Ich výhodou je, že na ich výrobu využijú to, čo je bežne dostupné a nič sa nemusí ťažiť. Množstvo celulózy je dostačujúce z odpadových produktov drevospracujúceho priemyslu, zatiaľ čo krabích pancierov je dostatok napríklad z gastronómie.

Kým sa však tento materiál dostane do komerčného predaja, ešte to nejaký čas potrvá, pretože technologický proces výroby je náročný. Vedci pri ňom spotrebujú pomerne veľké množstvo energie, avšak určite časom vyriešia aj tento problém. Pretože tento nový eko-friendly materiál, rozhodne stojí za to.

Pozri aj: Ďalší gigantický reťazec do roku 2020 skončí s plastovými slamkami. Do odpadu a oceánov sa ich tak ročne dostane o 60 miliónov kusov menej

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články