Foto: Pixabay

Za to, čo sa deje za oknom, vo veľkej miere môžeme my všetci. Výsledky nedávnej štúdie sú len ďalším potvrdením súčasných klimatických zmien.

Mnohí ľudia si všimli, že počasie sa mení, pričom to môžeme pociťovať už  na vlastnej koži. Zima už nie je to, čo bývala, aj leto sa taktiež správa prinajmenšom neštandardne. Najnovšia štúdia, publikovaná v časopise Science, však prišla k nepríjemnému zisteniu. Ročné obdobia sa posúvajú. A podľa všetkého za to môže práve človek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Šanca, že by k tomuto javu v prírode dochádzalo bez zásahu človeka, je skutočne minimálna. Podľa vedcov je to šanca približne 1:200000. To znamená, že skutočne sa nemáme na čo vyhovárať. Skupina vedcov analyzovala zozbierané údaje z takmer štyridsaťročného pozorovania klimatických zmien, pričom výsledky prekvapili aj ich. Vôbec po prvýkrát v histórii môžeme hovoriť o skutočnom posune ročných období.

Dôkazy usvedčujú človeka

pixabay.com

Skupina vedcov na základe analýzy dát teplotných údajov, rýchleho topenia arktických ľadovcov a ďalších záznamov, potvrdila jednoznačný antropogénny vplyv človeka na zmeny ročných obdobíTaktiež si všimli nerovnomerné tempo zmien ročných období v atmosfére, nad miernymi zónami severnej a južnej pologule. Tento posun ročných období potvrdili aj viaceré satelitné modely, ktoré prišli k podobným výsledkom. To, čo sa deje, možno prirovnať k obmývaniu pláže vlnou. Počas 38-ročných satelitných záznamov tím vedcov zaznamenával najvyššie a najnižšie namerané mesačné teploty, pričom vytváral určitú krivku z týchto údajov.

Stromy kvitnú skôr

pixabay.com

Výsledná „vlna“ vytvorená zo zozbieraných údajov, ukazovala pomerne malé rozdiely medzi teplotami. Až doposiaľ. Teplotná krivka zostrojená z údajov z roku 2016 však ukázala niečo znepokojivé. Vlny boli vysoké, pričom dochádzalo k veľkému rozdielu medzi najvyššou a najnižšou teplotou. To, že k tomuto posunu ročných období naozaj dochádza, si môžeme všimnúť aj my sami. Napríklad stromy a kvety kvitnú oveľa skôr.

Santer, vedúci autor výskumu, však apeluje na prehodnotenie celkového obrazu o zmene klímy, ktorá sa prezentovala na americkom kongrese. Podľa výsledkov štúdie totiž to môžu byť výsledky ešte horšie, ako sa doposiaľ zdalo.

Okrem toho už päť zo šiestich satelitov, ktoré zachytávajú otepľovací signál, ukazujú, že tento signál už prekročil úroveň prirodzeného hluku, čo tiež nie je priveľmi pozitívna informácia.

Klíma je (ne)predvídateľná

pixabay.com

Podľa Santera sa však správanie klímy nedá s istotou predpovedať. Všetky modely, ktoré sú k dispozícii, sú totiž to nedokonalé, a preto bude treba zvoliť iný prístup. Vedci aj apelujú na to, že čoskoro môžu reálne teploty prekročiť simulované, s ktorými sa pracuje v modeloch. Na klimatické zmeny sa však rozhodne nedá pozerať cez ružové okuliare. „Hromadenie dôkazov ma znepokojuje. Toto sú veci, v ktorých by ste nechceli mať pravdu,“ hovorí Santer. Mnoho vedcov je tiež radšej skeptických a očakáva tie najhoršie scenáre. Práve oni totiž to môžu donútiť kompetentných k naozaj radikálnym zmenám. Skôr, než bude pre nás neskoro.

Pozri aj: Konečne oficiálne žijeme v novej geologickej ére. Vedci po rokoch zadefinovali najmladšie dejiny našej planéty

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články