Pred časom sme vás informovali o incidente, ktorého sa dopustila ďalšia módna značka. Dior skopíroval dizajn folklórneho oblečenia z rumunského regiónu Bihor a použil ho na vlastnom oblečení, ktoré predával za desiatky tisíc eur. Pozoruhodné však je, že v prípade skutku, ktorý vykonala značka Burberry, nehovoríme o incidente ani kauze. Túto taktiku totiž volí väčšina módnych značiek, ktoré sa prezentujú, ako exkluzívne.
Britský portál Times uvádza, že v období posledných piatich rokov značka spálila oblečenie za viac ako 90 miliónov libier, čo sa rovná sume 100 miliónov eur. Táto praktika nie je v módnom priemysle ničím nezvyčajným. Prestížne značky predávajú svoje oblečenie za ohromné sumy. Toto však nemôžeme nikomu zazlievať, keďže presne na tom je módny biznis založený.
Značky prichádzajú s novými kolekciami zvyčajne dvakrát do roka. Jeseň/zima a jar/leto. Tieto kolekcie sú následne distribuované do značkových butikov. V prípade bežných značiek je obchodná taktika jasná. Čo sa zo starej kolekcie nepredalo, sa zlacní a ľudia sa o jednotlivé kusy oblečenia budú ochotní potrhať. Prestížne značky sa však touto logikou neriadia.
Aby svoje kúsky nemuseli zlacňovať, nepredané oblečenie spália, aby si tak zachovali svoju exkluzivitu. Na jednej strane je tento krok účinný a u značiek, ako Burberry, ktoré majú geniálne zvládnutý marketing, je aj skutočne šikovný. Každá minca má však dve strany. Textilný priemysel je jedným z hlavných činiteľov v oblasti globálneho otepľovania.
Aj keď vezmeme do úvahy, že bežný pánsky kabátik od Burberry s ich ikonickým károvaným vzorom značka predáva za približne tisíc eur, stále ide o extrémne množstvo zničeného oblečenia. Minulý rok zlikvidovala značka oblečenie a doplnky za 32 miliónov eur. Ako obchodná taktika je teda tento krok šikovný, no z ekonomického i ekologického hľadiska však ide o bohapusté plytvanie. Ako financiami tak aj materiálmi, čo v konečnom dôsledku extrémne zaťažuje životné prostredie. A to úplne zbytočne.
Na svoju obhajobu značka uviedla: „Burberry využíva opatrný proces, aby sme mohli minimalizovať odpad z oblečenia, ktoré nám zostáva na sklade,“ uviedol hovorca značky pre britský Telegraph. Burberry tiež tvrdí, že pri likvidácii oblečenia spolupracuje s ďalšími spoločnosťami, aby sa energia využitá pri pálení, spotrebovala naplno.
fortune.com
Nahlásiť chybu v článku