Po výdatných zrážkach sa slovenské veľhory opäť zmenili na nepoznanie. V okrese Poprad bola vyhlásená mimoriadna situácia, rozbúrená voda stekajúca z tatranských dolín a štítov strhávala mosty a barikádovala turistické chodníky. Extrémne dažde sa podpísali aj na vodnatosti známych vodopádov Studeného potoka. Napriek tomu, že bol pohyb pri nich nebezpečný a zakázaný, sa pri tatranských vodopádoch pripomínajúcich tie Niagarské, fotili turisti.
Vodopády Studeného potoka ležia pod sútokom Veľkého a Malého Studeného potoka v blízkosti Rainerovej chaty pod severovýchodnými svahmi Hrebienka. Obľúbená turistická lokalita sa počas včerajšieho dňa premenila na nebezpečný prírodný živel. Most pre peších bol pre extrémnu vodnatosť potoka uzavretý a blízkosti vodopádov bola vytýčená zakázaná zóna. Turisti sa tu však napriek tomu fotili.
Vodopády na Studenom potoku naozaj vytvorili fascinujúce prírodné divadlo. Svojou mohutnosťou pripomínali mininiagarské vodopády, no pohyb v ich okolí, pri včerajšej mimoriadnej situácii, bezpečný rozhodne nebol. Pri páde do rozbúrenej vody by mal človek len minimálnu šancu na prežitie. Množstvo turistov však dočasnú zakázanú zónu nerešpektovalo.
Podľa najnovších informácií je situácia v oblasti Vysokých Tatier po povodniach už stabilizovaná. V obci Stará Lesná, kde vyčíňal práve rozbúrený Studený potok však naďalej vážna. Starosta Starej Lesnej Ľubomír Lauf vo štvrtok uviedol, že koryto sa na niektorých miestach posunulo o osem až desať metrov a v podstate sa vytvorilo nové. Pracovníci Hasičského a záchranného zboru v celej oblasti pracujú na odstaňovaní skôd po prírodnej katastrofe.
TASR
Nahlásiť chybu v článku