Ani cestovanie nás neoslobodzuje od povinnosti dodržiavať všeobecne akceptované sociálnej normy a pravidlá zdvorilosti, aj keď sa občas zdá, že niektorí pri ceste na dovolenku nechali doma nie len pracovné povinnosti, ale aj dobré spôsoby. Ako teda cestovať so štýlom, šarmom a noblesou? eSky.sk vám ako odpoveď na túto otázku poskytne niekoľko užitočných tipov.
Na dovolenke sa chceme uvoľniť a relaxovať. Doslova sa odstrihneme od svojich problémov a starostí a práve vtedy je veľmi jednoduché prosto…zabudnúť. Avšak počas cesty aj sladkej relaxácie pamätajte na to, že vaše počínanie a pocit slobody by nemali obmedzovať a vyrušovať ostatných.
A hoci lietadlá nelietajú prvý deň, etiketa cestovania v oblakoch sa sformovala relatívne nedávno. Skutočne vieme, ako sa správať na letisku a v lietadle? Tu je niekoľko tipov od eSky, vďaka ktorým zvládnete každú situáciu počas cesty a spolucestujúci sa tak budú vo vašej spoločnosti cítiť príjemne.
Pravidlá správania sa na letisku
Zdržte sa pokusov o predbiehanie
Na letisku, ale aj v lietadle, sa pravdepodobne nevyhnete tlačenici a radom. Čaká sa na check-in, potom na bezpečnostnú kontrolu a nakoniec na nástup do lietadla či letiskového autobusu. V takýchto chvíľach sa oplatí riadiť princípom „ponáhľaj sa pomaly” – ak cestujete na dovolenku či prázdniny, začnite oddychovať už počas cesty.
Takže aby ste sa zbytočne nestresovali v radoch, príďte na letisko s určitým časovým predstihom. Po online check-ine už len odovzdáte batožinu (ak nejakú máte) a prejdete bezpečnostnou kontrolou. Akceptujte ale fakt, že pri týchto nutných úkonoch sa nejaký ten väčší či menší zástup ľudí predsa len vytvorí, zdržte sa preto hlasných poznámok či pokusov o predbiehanie. Nič tým nedosiahnete, akurát všetkým naokolo ukážete svoju nervozitu.
Keď ste v časovej tiesni
Ak vám je jasné, že pravdepodobne nestihnete svoj let, pokúste sa láskavo vysvetliť situáciu osobe na začiatku radu a požiadajte ju, či by vás nemohla pustiť pred seba. Cestujúci meškávajú a budú meškať – väčšinou nie vlastnou vinou. Skôr, ako sa osopíte na niekoho, kto vás požiada o predbehnutie sa, skúste sa zamyslieť nad tým, či tento oneskorenec nie je len obeťou meškajúceho taxikára alebo nepredvídateľnej dopravnej zápchy.
Dávajte si pozor na rozmery batožiny
„Nevyhnutné” prebaľovanie batožiny na check-in pulte alebo hádanie sa s personálom letiska ohľadom rozmerov nadrozmernej batožiny pred desiatkami spolucestujúcich spôsobuje nie len všeobecné podráždenie, ale aj zablokovanie radu a všetkých predletových procesov. Týmto nepríjemnostiam sa ale môžete veľmi ľahko vyhnúť. Všetko, čo musíte spraviť, je akurát poriadne zabaliť, zvážiť a zmerať svoju batožinu skôr, než vyjdete z domu. Rozmerové a váhové limity batožiny každej leteckej spoločnosti si môžete skontrolovať tu.
Pri bezpečnostnej kontrole nestrácajte čas
Bezpečnostná kontrola môže prebehnúť jednoduchšie a rýchlejšie, ak sa zameriate na vhodné správanie a budete postupovať efektívnejšie. Sotva od personálu dostanete box na osobné veci, vložte doň svoj opasok od nohavíc a obsah vašich vreciek, rovnako ako všetko, čo vám visí na krku či na zápästí (prstene, náramky a pod.). Vyložte tiež všetky tekutiny a kozmetiku (mali by byť umiestnené v priehľadnom vrecku) z príručnej batožiny a všetky elektronické zariadenia vložte do samostatného boxu. Ak cestujete v členkových topánkach, môže sa kontrola skenovaním týkať aj ich. Ak k nej budete vyzvaní, urobte to hneď a nestrácajte svoj čas ani čas ostatných.
Dávajte si pozor na zakázané veci
Nepríjemnosti môžu vzniknúť, ak v príručnej batožine prevážate nejakú zo zakázaných vecí či látok. Musíte zachovať pokoj a predmetu sa zbaviť skôr, než prejdete bezpečnostnou kontrolou. Pravidlá sú striktne dané a nebolo by vhodné, ak by ste so zamestnancami letiska začali vyjednávať alebo diskutovať o možnosti vziať si vaše obľúbené nožničky či drink na palubu lietadla. Pamätajte, že zdržujete rad, v ktorom ste stáli. Pred odchodom z domu je potrebné spraviť rýchlu kontrolu batožiny a zoznamu zakázaných látok a predmetov, aby ste si náhodou nezbalili niečo, čo budete musieť vyhodiť.
Pri strate batožiny zachovajte pokoj
Môže nastať situácia, že vaša batožina nedorazí do cieľovej destinácie zároveň s vami. Aj v takýchto chvíľach však zachovajte pokoj. Existujú špeciálne postupy, vďaka ktorým sa batožina obvykle nájde a dorazí do rúk svojho majiteľa. V horšom prípade, ak sa batožina nenávratne stratí, však máte nárok na náhradu škody.
Pravidlá správania sa v lietadle
Pravidlo „ponáhľaj sa pomaly” sa dá aplikovať aj na palube lietadla. Základom je byť trpezlivý a nesúriť ostatných. Pamätajte tiež na to, že prednosť majú starší ľudia, invalidi a rodiny s malými deťmi.
Nevyrušujte svojich spolucestujúcich
Keď ste zaujali svoje miesto, mali by ste decentne pozdraviť svojich spolucestujúcich. Pokiaľ nesedíte pri uličke a chcete opustiť svoje sedadlo, robte to s najvyššou opatrnosťou a tak, aby ste čo najmenej vyrušovali vašich susedov, ktorí si možno chcú podriemať.
Pri zmene polohy vášho kresla myslite na to, že niekto sedí aj za vami
Ak budete chcieť zmeniť polohu vášho kresla, pamätajte na to, že za vami pravdepodobne niekto sedí a ten niekto si možno práve pred chvíľou odložil pohárik horúceho čaju na pultík pripevnený k zadnej časti vášho sedadla. Preto sklápajte sedadlo opatrne a najskôr informujte za vami sediaceho človeka o vašom úmysle. Ak cestujete osamote, zaobstarajte si cestovný vankúšik. Je určite lepšie, ak po zadriemaní bude vašu hlavu podopierať takýto vankúš, než plece vášho suseda.
Rešpektujte svojich spolucestujúcich
Neostávajte stáť v priestore medzi kreslami a pri sadaní sa vyvarujte „širokých lakťov”. Správajte sa skôr tichšie, nezabudnite stlmiť zvonenie na telefóne a zapnúť režim „v lietadle“. Ak si chcete prehrávať filmy alebo hudbu, použite slúchadlá. Rovnako ako hluk vyrušuje vás, môže rušiť aj vašich spolucestujúcich, ktorí nemusia mať záujem počúvať vašu obľúbenú pesničku alebo zvuky hry, ktorú práve hráte na smartfóne.
Nepreháňajte to s alkoholom
Počas letu nesmiete piť alkohol, kým to nie je povolené, a aj potom je vhodnejšie využiť možnosti palubného baru. Vždy sa však snažte mať množstvo alkoholu v krvi pod kontrolou – zachováte si úroveň a nespôsobíte žiadne problémy.
Dajte si pozor aj na silné a výrazné pachy
Na palube lietadla pôsobia všetky silné a výrazné pachy na ostatných cestujúcich značne nepríjemne, preto sa vyvarujte silných parfumov a aromatických jedál z duty-free zóny.
Keď cestujete s deťmi
Ak cestujete s deťmi, nezabúdajte, že ich prítomnosť by ostatným cestujúcim nemala nijakým spôsobom znepríjemňovať let. Samozrejme, že niektoré momenty (napr. detský plač) neovplyvníte, no snažte sa uistiť, že nebudú obťažovať ostatných. Dávajte pozor najmä na to, aby deti neboli príliš hlučné, nechytali sa ostatných cestujúcich a nelomcovali alebo nekopali do ich sedadiel.
Pri vystupovaní zachovajte trpezlivosť
Vstávanie a chmátanie po príručnej batožine, zatiaľ čo lietadlo ešte nepristálo, prípadne sa ešte nezastavilo pri schodíkoch či tzv. rukáve, rozhodne neurýchli vystupovanie z neho. Zachovajte trpezlivosť, pamätajte na pravidlo „ponáhľaj sa pomaly” a vstaňte len vtedy, keď cítite, že nadišla tá správna chvíľa.
Nahlásiť chybu v článku