A neklamali. Cloverfield vznikol v roku 2008. Zrejme si vravíte, že je to pomerne neskoro na revolúciu v tak intenzívne sa rozvíjajúcom biznise, akým je kinematografia. Nuž, zjavne je stále čo zlepšovať. Koncept found footage existoval v podstate vždy. Aby sme si však ozrejmili fakty, prenesieme sa do roku 1999. Found footage hovorí o nájdených záznamoch. Film je teda zdanlivo nakrútený na ručnú kameru a ide o zábery, ktoré po sebe zanechali obete príbehu. V zmieňovanom roku uzrel svetlo sveta film Záhada Blair Witch, v ktorom bol found footage „žáner“ predstavený širokej verejnosti.
Ak ste Záhadu Blair Witch nikdy nevideli, v stručnosti ide o horor, točiaci sa okolo skupiny ľudí, ktorá sa ocitá v lese. Na tmavých, nešikovných záberoch len sotva niečo uvidíte, no napätie, ktoré tu tvorcovia budujú, sa dá doslova krájať. Film zažil svoju krátku éru slávy a následne zapadol prachom. Nie však v polici muža menom J. J. Abrams. Fantastický scenárista, producent a režisér dostal nápad, ktorý sa dovtedy v žiadnej inej hlave nezrodil.
Abrams predstavil nápad, v ktorom bude vo filme využitý found footage koncept, avšak nepôjde o tmavý, neurčitý film alebo o akčný katastrofický thriller. Nakrútený bol za veľmi krátku dobu, za veľmi málo peňazí a vo výsledku mal aj veľmi krátku stopáž. Napriek tomu bol z Cloverfieldu instantný kult, ktorý by nemal chýbať ani vo vašej filmotéke. Začiatok filmu je absolútne uvoľnený. Kamera, ktorou sme v postate my, diváci, putuje po párty na byte v New Yorku a spovedá jednotlivých účastníkov.
Ďalšia časť sa vám značne môže ponášať na Godzillu. Z toho vlastne vychádza, že Abramsov nápad vôbec nie je originálny, avšak podarilo sa mu spojiť dva žánre, alebo skôr dva filmy, ktoré pred ním nikto dokopy nedal. Na mesto zaútočí neznáme Monštrum a hrdinovia, ku ktorým sme si počas zmieňovanej párty stihli vytvoriť silné citové puto, sa vydávajú na boj o holý život. Mimo úžasných momentov, ktoré vás nenechajú v pokoji sedieť v kresle, film disponuje aj niekoľkými vizuálne skvostnými zábermi a nečakaným zvratom.
A čo je z toho celého najlepšie? Akonáhle túto hodinovú jednohubku, ktorá prepísala dejiny filmu, zhltnete, budú na vás čakať ďalšie dva filmy z Cloverfield série. Tie na seba nenaväzujú úplne priamo, no rozhodne stoja za to. A malý neškodný spoiler na záver: Posledný diel, ktorý sme mali možnosť vidieť, fanúšikov série poriadne vytočil. Šepká sa totiž, že scenár bol napísaný k úplne inému filmu a len po dokončení nakrúcania sa producenti rozhodli, že pôjde o nezávislé pokračovanie Cloverfieldu.
J. J. Abrams dotiahol pseudodokumentárny film Cloverfieldom k dokonalosti. Jednoznačne ide o snímok, ktorý by ste si nemali nechať ujsť za žiadnych okolností. A ktorá chvíľa je preň ideálnejšia, ako sobota večer?
Nahlásiť chybu v článku