Foto: IMDB (UGC-Fox Distribution)

V roku 2001 vznikol kult zvaný Amélia z Montmartru.

Tento kult sa zapísal do histórie francúzskeho filmu, najmä pre veľmi originálny príbeh, netradičnú kameru a samozrejme šarmantnú hlavnú hrdinku. Amáliu si zahrala pôvabná Audrey Tautou, ktorá na režiséra Jeana-Pierra Jeuneta zapôsobila magickou silou. Jeho múza priniesla na plátna kín výnimočný príbeh, ktorému sa máloktorý film vyrovná.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dobrá správa však je, že tvorcovia tohto filmu, či už samotný režisér, scenárista Guillaume Laurant alebo producentka Claudie Ossard, majú na konte slušné množstvo filmov. Tie si určite zaslúžia vašu pozornosť. Ak sa vám páčila Amélia z Montmartu, pozrite sa aj na týchto 10 snímkov od jej tvorcov. Ak aj vašej pozornosti ušli, určite to napravte.

Un long dimanche de fiançailles/ Príliš dlhé zásnuby

ČSFD: 78%

IMDB: 7,7/10

Jean-Pierre Jeunet to s Audrey samozrejme po uvedení a úspechu Amélie nevzdal a nakrútil s ňou aj ďalší film. Ten tentokrát niesol názov Príliš dlhé zásnuby a veľmi nevybočoval s predom zabehnutého konceptu, avšak v trochu inom svetle. Príbeh sa odohráva na konci druhej svetovej vojny a sleduje príbeh mladej Francúzsky, ktorej bola odovzdaná zdrvujúca správa. Jej snúbenec bol zranený na nedostupnom mieste a je veľmi nepravdepodobné, že žije. Krehké žieňa sa však tvrdohlavo vydá na dlhú cestu, aby ho našla, no práve na nej prichádza na to, aké jazvy zanechal tento krvavý konflikt na krajine a jej obyvateľoch.

Foutaises

ČSFD: 82%

IMDB: 7,7/10

Aj napriek tomu, že ide o krátkometrážny film, ktorého stopáž dosahuje len 8 minút, je určite nutné ho vidieť. A dobrá správa je, že vám to ani nezaberie veľa času. V tomto krátkom snímku môžeme vidieť režisérove počiatky a jeho cit pre detail, ktorý sa neskôr stal nezameniteľným. Film sleduje príbeh jedného hrdinu, ktorý jednoduchým spôsobom divákovi predstavuje čo má a čo nemá rád. Možno sa vám to nezdá, no práve za tento snímok získal Jean-Pierre Jeunet Cézara.

L’Extravagant voyage du jeune et prodigieux T.S. Spivet

ČSFD: 76%

IMDB: 7,1/10

Ďalší film Jeana-Pierra Jeuneta vznikol v spolupráci so scenáristom Guillaumom Laurantom, s ktorým vyhotovil aj Améliu. Film je adaptáciou rovnomennej knihy od amerického autora Reifa Larsena. Adaptácia americkej literatúry na francúzske plátno nie je nič zvyčajné a preto už len tento samotný fakt môže byť pre vás veľkým lákadlom. Film sleduje príbeh desaťročného kartografa, ktorý sa rozhodne utiecť z rodného domu v Montane. Uteká od matky vedkyne a otca kovboja a cez celú krajinu cestuje nákladným vlakom, aby si mohol prevziať svoju cenu v Smithsonianskom Inštitúte.

La Cité des enfants perdus/ Mesto stratených detí

ČSFD: 71%

IMDB: 7,6/10

Mesto stratených detí je film, na ktorom spolupracoval Jeunet s režisérom Marcom Carom. V hlavnej úlohe sa tu objavil Ron Pearlman, ktorý sa napriek americkému pôvodu značne uplatnil v európskej kinematografii. Viackrát spolupracoval aj so španielskym hororovým a fantazíjnym režisérom Guillermom del Torom. Práve tieto atribúty spája aj Mesto stratených detí, ktoré je fantastickým dobrodružným fantasy, zakladajúcim si najmä na vizuálnej pompéznosti a občas absurdnosti.

Arizona Dream/ Arizonský sen

ČSFD: 78%

IMDB: 7,4/10

Arizona Dream je film, v ktorom sa v hlavnej úlohe objavil Johnny Depp. V tejto súvislosti to však nie je on, kto je pre film hlavným lákadlom. Na jeho vzniku pracovala zmieňovaná producentka Claudie Ossard. Film sleduje príbeh Axela, ktorý sa živí ako strážca rýb v newyorskej zátoke. Jedného dňa ho neočakávane navštívi bratranec, ktorý ho volá na strýkovu svadbu do Arizony. Axel odmieta, no bratranec Paul ho unesie a aj napriek tomu sa ocitá v Arizone s príšernou opicou. Tu začína ohromné a veľmi bizarné dobrodružstvo.

Attila Marcel

ČSFD: 72%

IMDB: 7/10

Attila Marcel je film o tridsiatnikovi menom Paul. Ten žije od svojho najútlejšieho veku v pozlátenej klietke, ktorú tvoria jeho dve tety. Tie ho vychovali a dúfajú, že sa z neho stane klavírny virtuóz. Paul však nestarne a uvedomuje si, že jeho život u aristokratických tiet je veľmi stereotypný a nič mu nedáva. Jeho život sa však náhle zmení, keď sa spozná s Madame Proustovou, susedkou zo 4. poschodia. Tá pozná recept na prazvláštny čaj, ktorý dokáže vyvolať spomienky z detstva. Za jej pomoci sa Paul vracia do svojej minulosti a učí sa, ako žiť plnohodnotnejší život.

Dans la maison/ V dome

ČSFD: 73%

IMDB: 7,4/10

V dome je taktiež film, na ktorom sa podieľala producentka Claudie Ossard. Aj napriek tomu, že táto profesia, aspoň v našej krajine, nie je braná tak vážne, ide o veľmi podstatnú súčasť štábu, ktorá filmu dáva jeho výslednú podobu. Príbeh sleduje 16 ročného chlapca, ktorý dorazil do domu svojho spolužiaka a všetko čo tu videl, opísal vo svojej slohovej práci. Učiteľa, ktorý jeho práce číta začína jeho práca vďaka nim znovu baviť. Jeho skutky sa však nezaobídu bez následkov a tie spustia celú radu nekontrolovateľných situácii.

Tombés du ciel/ Spadli z neba

ČSFD: 74%

IMDB: 6,4/10

Posledným filmom od producentky Claudie Ossard, ktorý si zmienime, je Spadli z neba. Film, ktorý vznikol skôr, no nápadne sa ponáša na Spielbergov Terminál, ktorý vznikol podľa skutočného príbehu. Film rozpráva o Arturovi, ktorému na letisku ukradli jeho tašku s dokladmi. Problém však je, že je Silvester a miestni úradníci mu odkazujú, že jeho problém budú riešiť až v normálny pracovný deň. Arturo sa tak stáva väzňom na letisku. Tu však zisťuje, že nie je sám koho postretol takýto osud a to ho donúti začať premýšľať o svojom vlastnom živote.

La Vie rêvée des anges

ČSFD: 81%

IMDB: 7,5/ 10

Vysnívaný život anjelov. Tak by sme mohli preložiť názov filmu, ku ktorému vytvoril soundtrack talentovaný Yann Tiersen. Nesmieme zabúdať na to, že aj hudba je neodmysliteľnou súčasťou filmu a tú, ktorú komponuje Tiersen, len tak ľahko z hlavy nedostanete. Film rozpráva príbeh dvoch žien bez práce a rodiny Isa a Marie. Spoločne sa predierajú životom a film týmito dvomi postavami odzrkadľuje sociálnu situáciu vo Francúzsku. Na filmovom festivale v Cannes získali obe hlavné predstaviteľky filmu ocenenia a snímok samotný získal Cézara, čo je francúzsky ekvivalent Oscara.

Good bye, Lenin!

ČSFD: 73%

IMDB: 7,7/10Ten

Yann Tiersen vytvoril soundtrack aj k netradičnému a dnes už nie tak provokatívnemu snímku Good bye, Lenin! Ten rozpráva príbeh z roku 1989. Istá občianka východného Nemecka miluje socializmus, no vybrala si veľmi zlú dobu na to, aby upadla do kómy. O 8 mesiacov na to, po revolúcii a páde Berlínskeho múru, sa prebúdza. Mohol by ju však zabiť aj ten najmenší šok a tak jej syn vytvorí doma ostrov minulosti. Udržuje ju v sladkej nevedomosti, že sa nič nezmenilo a tam vonku stále vládne jej milovaný socializmus. Lož má však krátke nohy a jeho matka sa po čase zotaví. A to znamená, že sa bude chcieť ísť pozrieť do ulíc.

Pozri aj: Zabudnite na film Nedotknuteľní. Jeho tvorcovia natočili aj tieto filmy, ktoré sú rovnako dobré a taktiež stoja za vašu pozornosť

Uložiť článok

Najnovšie články