V meste Čeľabinsk vybuchol asteroid priamo nad hlavami jeho obyvateľov. Pohľad to síce bol skvostný, avšak táto šou zároveň miestnych poriadne vyľakala. Vedci o príchode tohto asteroidu nevedeli až do momentu, kedy sa na oblohe zjavil jasný záblesk svetla a vydesil niekoľko okolitých dedín a miest. Podľa záznamov NASA vybuchol tento asteroid silou 2,8 kilotonu, čo je jednotka, ktorou sa zvyčajne meria sila výbuchu bomby.
Na základe tohto údaju vedci vypočítali, že asteroid mal priemer 4 metre. Na tomto istom mieste v roku 2013 explodoval asteroid, ktorého priemer dosahoval až 20 metrov. Môžeme tak predpokladať, že miestni obyvatelia sú tu až na niečo podobné zvyknutí. Pokiaľ by asteroid nevybuchol v atmosfére, ale zasiahol by zemský povrch, napáchal by poriadne škody. Ak vás zaujíma viac, pozrite si naše video zo série Now You Know, v ktorom sme opísali dôsledky zasiahnutia Zeme asteroidom.
Vedci už podobnú chybu urobili aj v minulosti, kedy včas neodhalili blížiaci sa asteroid. Našťastie nedošlo k žiadnej katastrofe a asteroid preletel len v tesnej blízkosti Zeme, no i tak to svedčí o nedbanlivosti, ktorej by sa mal vyhýbať vedec v každom obore. Obzvlášť však taký, ktorý má na starosti pozorovanie objektov, ktoré by mohli na našej planéte potenciálne napáchať škody. „Udalosť bola následne hlásená z miest Voronež, Orel, Lipeck a Kursk. Mnoho ľudí hlásilo hlasný sonický výbuch,“ uvádza Medzinárodná organizácia meteoritov. Na druhej strane musíme uviesť, že pozorovanie vesmírnych objektov, ktoré smerujú na Zem, je náročné a v súčasnosti nie je možné všetky takéto objekty zaznamenať.
Five years ago today, an asteroid the size of house exploded over Russia. Here’s what we learned from the Chelyabinsk impact.https://t.co/lHKnIVeoru pic.twitter.com/XSX8UYV3uL
— Phil Plait (@BadAstronomer) February 15, 2018
Napriek tomu, že zatiaľ nie je známe, či nejaký kus asteroidu zasiahol zemský povrch, s najväčšou pravdepodobnosťou sa rozpadol pri výbuchu už v atmosfére. Aj keď nejde o meteorit veľkosti, ktorá vyhladzuje život prehistorických jašterov, to, že sa o ňom nevedelo až do momentu kým nevybuchol, spôsobuje značné znepokojenie. Aby sme im však nekrivdili, NASA sa neustále snaží zdokonaľovať technológie, vďaka ktorým rozpoznáva vesmírne objekty blížiace sa k našej planéte.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku