Dnešná veda sa vie popasovať s množstvom zdanlivo neriešiteľných problémov. V súčasnosti máme technológie, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť čoraz pálčivejšie problémy s nedostatkom prírodných zdrojov. Pitnej vody je čoraz menej. V mnohých oblastiach je to otázka života a smrti. Vedci však predstavili ďalšie zariadenie, ktoré môže byť nápomocné tam, kde to najviac potrebujú.
Prednedávnom skupina vedcov z Kalifornskej univerzity predstavila zariadenie, ktoré dokáže zozbierať vodu doslova z ničoho. Aj na púšti, kde je šanca nájsť zdroj pitnej vody takmer nulová. Nové zariadenie však dokáže zozbierať vodu zo vzduchu, pričom nepotrebuje žiadne externé zdroje napájania. Tento objav môže byť kľúčovým pri záchrane ľudských životov.
Nedostatok pitnej vody už nemusí byť problémom
Veľkou výhodou tohto prístroja je, že nevyžaduje vysokú investíciu a dokáže pracovať aj v prostredí s nízkou vlhkosťou. Vodu môže zbierať aj počas dňa, i v noci, čo je ďalším obrovským plusom tohto zariadenia. Ak chcete vedieť, ako prístroj pracuje, pozrite si toto video:
Tento nezvyčajný zberač vody je v podstate schránka uložená v ďalšej schránke. Vo vnútri sa nachádza systém MOF zŕn s veľkosťou 0,2 m². Okolo každého zrna je plastová kocka s priesvitnými hranami. Vrch býva v noci často otvorený, aby vzduch prúdil dnu, no cez deň sa vrch prístroja zaviera, čím vo vnútri dochádza k skleníkovému efektu.
Testovanie prebehlo úspešne
Harvesting water economically from air in the desert with no external power source or other inputs. Wow. https://t.co/WJ2TGSDi8v
— Mark Molloy (@Mark_Molloy) June 11, 2018
Prvé testovacie pokusy, ktoré sa uskutočnili v októbri 2017 v Scottsdale v Arizone, dopadli viac než dobre. Použitím kilogramu MOF-u, sa podarilo zozbierať približne 200 mililitrov pitnej vody. Nie je to síce veľa, avšak preukázala sa účinnosť zariadenia, ktoré dokázalo vyprodukovať vodu i na mieste, kde cez deň klesá vlhkosť vzduchu pod 8-percent.
Vedci budú pracovať na zlepšení tohto zariadenia, pričom nový model MOF vyrobený z hliníka, by mal byť až o 150-krát lacnejší, pričom zachytí približne dvojnásobné množstvo vody. Na takýchto zariadeniach sa rozhodne oplatí pracovať. Môžu byť nápomocné tam, kde to ľudia naozaj potrebujú.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku