foto: Pixabay

Niektoré pracovné miesta sa čoskoro stanú minulosťou.

Počítače, tablety a smartfóny nám uľahčili život, no všetko má svoje svetlé aj temné stránky. Negatívum technológií sa nesie s ich schopnosťou vymazať niektoré povolania. Trh práce sa pod ich vplyvom výrazne mení.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na zozname ohrozených druhov sa objavujú už aj určité zamestnania. Niektoré miesta už jednoducho nebudú potrebovať ľudí. Americká agentúra Bureau of Labor Statistics vypracovala štatistiky, podľa ktorých do roku 2026 mnohé pracovné miesta celkom zastúpia technológie. Ide konkrétne o 10 povolaní, ktoré v najväčšej miere strácajú zamestnancov práve z dôvodu ich nahradenia modernými strojmi.

Kontrolór parkovania

foto: Unsplash

Ak sa vám na okne auta objaví lístoček s pokutou, má to na svedomí pravdepodobne tento človek. Náplňou jeho práce je kontrolovať správne parkovanie, pričom v niektorých oblastiach majú priradené aj vlastné vozidlá. Do roku 2026 ich však bude oveľa menej, ak vôbec nejakí zostanú. Nové technológie nám totiž umožňujú na parkoviská umiestniť stroje, prostredníctvom ktorých si za svoje miesto zaplatíte a zároveň vidíte čas, dokedy na ňom môžete zostať. Takýmto spôsobom prebieha aj kontrola a následné udelenie pokuty. V súčasnosti na to dokonca existujú aj aplikácie, a tak prepájate smartfón s parkovacou realitou.

Vyvolávanie filmov

foto: Pexels

Fotografovať na klasický film sa dnes považuje už za retro záležitosť. Ešte stále však existujú ľudia, ktorí v červenej komore trávia hodiny času. Do roku 2026 by podľa americkej agentúry malo o tieto miesta prísť celkom 4900 ľudí. Klasická analógová fotografia na istú chvíľu síce slávila svoj návrat, no digitálnosť ju vo veľkej miere prevalcovala. Manny Almeida, riaditeľ spoločnosti Fujifilm v Severnej Amerike, prezradil pre magazín TIME, že predaj klasických filmov klesol na 2 %. V súčasnosti už klesá aj dopyt po digitálnych zrkadlovkách. Fotoaparáty v telefónoch sú na čoraz lepšej úrovni a bežnému spotrebiteľovi to jednoducho stačí. Malé zmeny dokážu priniesť profesionáli, no z dlhodobého hľadiska technológia víťazí.

Kontrola tlače

foto: Unsplash

To, čo kedysi muselo zvládnuť ľudské oko dnes už zastúpi technika. Tak je to v mnohých povolaniach, ktoré digitalizácia postupne nahrádza. Týka sa to aj kontroly textu či grafiky tlače tesne pred jej vydaním. Ľudia s týmto povolaním zodpovedajú za formátovanie textu a obrázkov od určitých klientov či zadávateľov a pripravujú konkrétne strany pre tlač. V súčasnosti už v oblasti médií existujú rôzne softvéry, prostredníctvom ktorých túto prácu zvládnu samotní redaktori či editori. Technológie tak majú na svedomí aj to, že sa viaceré činnosti prepájajú do práce jedného človeka.

Stroje nahrádzajú ľudí aj pri plastoch a kovoch

foto: Pexels

Predpokladá sa, že rok 2026 zníži množstvo pracovných miest v sektore úpravy kovov či plastov až o 11 500 pracovných miest. Do výroby sa zavádzajú čoraz lepšie technológie, ktoré v mnohom prácu človeka zastúpia. Domáce možnosti sú značne obmedzené rôznymi strojmi, naprogramovanými na konkrétne činnosti.

Telefonickí operátori

foto: Unsplash

Pamätáme si ich najmä z čiernobielych filmov, ako prepájajú hovory na veľkých strojoch. Dnes je táto technológia o niečo jednoduchšia. Aj keď sa toto povolanie javí ako zabudnutá minulosť, ešte stále existuje. Sú to najmä miesta vo veľkých spoločnostiach, kde je nutné hovory prepájať, prípadne poskytnúť volajúcemu informácie navyše. V súčasnosti sa podoba komunikácie mení, čo majú za následok aj sociálne siete a éra smartfónov. Cez tie už dokážete komunikovať aj vnútri firmy, a tak linka operátorov pomaly mizne.

Pokladníci

foto: Unsplash

Samoobsluha či online predaj je dnes už celkom bežná vec. Ľudia si čoraz viac zvykajú na samoobslužné pokladne aj vo väčších obchodných centrách, a tak funkcia pokladníka či predavača môže v budúcnosti celkom zmiznúť. Predpokladaný pokles pracovných miest je až 30 600.

Bankári

Pexels

Internet banking mnohým uľahčil život, zároveň sa však predpokladá, že do budúcna bude mať čoraz väčší dopad na situáciu pracovného trhu. Množstvo činností, ktoré z našich účtov bežne vykonávajú bankári, si dnes môžeme spraviť v pohodlí domova. Slúži na to nielen internet, ale aj mobilné aplikácie. Návštevy kamenných bánk sa tak obmedzujú a rozširujú sa dokonca aj možnosti bankomatov, niektoré už vedia vydať aj nové debetné karty.

Poštári

foto: Unsplash

Do roku 2026 ich môže byť až o 65 300 menej. Dôvodom sú opäť nové technológie a modernizácia spoločnosti. Čoraz viac ľudí totiž využíva e-mail alebo platí svoje účty elektronicky. Okrem toho sa do systému triedenia pošty zavádzajú automatizované stroje, ktoré nahradia ľudskú prácu. Aj z toho dôvodu sú poštárom vymedzené dlhšie trasy na rozvoz pošty, čo v konečnom dôsledku znamená znižovanie počtu zamestnancov.

Montáž produktov

foto: Unsplash

Dnes pri klasických montážnych linkách v zostavovaní áut alebo iných produktov sledujeme zamestnancov. Doba však napreduje rýchlo a podľa americkej agentúry môže o tieto miesta prísť viac ako 100 000 ľudí. Dôvodom je zavádzanie čoraz inteligentnejších strojov, ktoré zvládnu aj tie najdetailnejšie úkony, či dokonca robotov. Firmy by tak mohli vyprodukovať viac v kratšom časovom úseku. Celý výrobný sektor môžu do budúcna značne ovplyvniť aj 3D tlačiarne. Táto technika by mohla celkom zmeniť proces výroby konkrétnych produktov.

Sekretárky a administratívne práce

foto: Unsplash

Najväčší pokles v množstve pracovných miest sa predpokladá práve v sektore administratívnych prác. V súčasnosti prevláda trend prepájania rôznych činností do jednej funkcie, vo výsledku tak môžeme pozorovať to, že niektoré sekretárske práce si človek urobí aj sám a práve naopak, viacerí ľudia dokážu využiť služby jednej sekretárky. Aj z toho dôvodu má klesnúť množstvo voľných miest na tejto pozícii o 17 %. Podľa štatistík americkej agentúry sa dopyt po asistentoch a pracovníkoch v administratíve presunie skôr do oblasti medicíny.

Pozri aj: Každý by chcel vedieť, ako by vyzeral v koži opačného pohlavia. Teraz máte šancu, táto aplikácia vám to ukáže zadarmo

thisisinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články