Foto: Twitter (fancynancysays)

V Thajsku sa jej experti snažili pomôcť, no ich snaha bola márna.

Rukami obopínali jej mokré telo a pred ostrým slnkom ju chránili niekoľkými dáždnikmi. Veľryba nemohla dýchať, jesť a dokonca ledva vládala plávať. Nanešťastie sa tohto majestátného tvora, ktorý sa objavil neďaleko malajských hraníc, nepodarilo zachrániť. Počas záchranárskej akcie veľryba vyvrátila päť plastových tašiek.

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľryba zomrela minulý týždeň v piatok, po piatich dňoch boja o život. Stala sa tak zatiaľ poslednou známou obeťou ľudského odpadu v oceánoch. Pitva, ktorá sa neskôr konala, preukázala, že v jej žalúdku sa nachádzalo 7,7 kilogramu plastového odpadu. Aj napriek tomu, že Európska únia chce zakázať jednorázové plasty, situácia je stále len horšia. Nádej však stále nestrácame a svedčia o tom aj početné snahy vedcov, ktorí sa snažia pracovať na nových cestách, ako plast rozkladať.

Počas pitvy vytiahli veterinári z tohto majestátneho cicavca toľko plastov, že pri jej konci nebolo v sále miesto, kam by mohli stupiť. Všade boli totiž odpadky. Veľryba si plastový odpad pravdepodobne pomýlila s potravou. Ide o druh veľryby grinda, ktorý je známy tým, že sa živí chobotnicami, sépiami a malými rybami. Plasty, ktoré veľryba konzumovala jej zabraňovali v trávení a to jej spôsobovalo ohromné ťažkosti. Kvôli plastovému znečisteniu umrie ročne minimálne 300 živočíchov a to len v thajských vodách.

Patria medzi ne spomínané grindy, korytnačky či delfíny. Avšak plastová situácia neničí len thajský ekosystém, no zaťažuje celú zemeguľu. Kvôli nášmu vyčíňaniu trpia zvieratá v zarážajúcich počtoch a umierajú pomalou smrťou. National Geographic na tento problém upozorňuje obálkou (aj obsahom) svojho magazínu, na ktorej sa nás pýta: Planéta alebo Plast? A v  súčasnosti je čoraz ťažšie na túto otázku odpovedať, keďže to skutočne vyzerá tak, že čo chvíľa budeme žiť na obrovskom smetisku slnečnej sústavy.

Smutné fotografie tejto zúboženej veľryby by mali byť varovaním pre nás všetkých. Tento jedinec nie je jediný, ktorý si kvôli našim taškám a obalom musel vytrpieť pomalú smrť. A žiaľ nebol ani posledný. Otázkou zostáva, kedy vyhubíme sami seba?

Pozri aj: 10 znepokojujúcich správ z celého sveta, ktoré nás od začiatku roku stihli presvedčiť, že s našou planétou nie je niečo v poriadku

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články