Študentom hľadajúcim prácu na poslednú chvíľu už nezostáva veľa možností, takže každá dobre znejúca ponuka, láka mnoho nádejných pracovníkov. V posledných rokoch sa čoraz častejšie skloňuje termín novodobé otroctvo. Vidina ľahko zarobených peňazí pri jednoduchej práci bez znalosti jazyka, môžu záujemcu priviesť k nekalému obchodovaniu s ľuďmi. Odhaduje sa, že tento druh obchodu patrí medzi najvýhodnejšie obchody vôbec, a popri obchodu so zbraňami a drogami sa nachádza na čele rebríčka s nelegálnymi obchodmi.
Ak sa už raz niekto zapletie do špinavých praktík obchodu s ľuďmi, je veľmi ťažké odhaliť tento čin a prinavrátiť sa do predchádzajúceho života. Preto je veľmi dôležitá prevencia. Hovoríte si, že vás sa to netýka? Že toto nemôže byť problém 21. storočia? Pred pár týždňami uložil britský súd mnohoročné tresty odňatia slobody siedmim ľuďom, pričom väčšina členov gangu pochádza z rodiny zo Slovenska.
Slovenská republika je zdrojovou a tranzitnou krajinou pre obchodovanie s ľuďmi. Získavanie ľudí prebieha jednoducho. Agentúra ponúkne neuveriteľne výhodnú ponuku nenáročnej práce v zahraničí s vysokým zárobkom, ktorý je najčastejšie vyplácaný týždenne, istotu práce a ubytovanie so stravou zadarmo. Samozrejme, vôbec neprekáža, ak uchádzač neovláda jazyk. Mnohým ľudom, často v zúfalej finančnej situácii, takéto ponuky nie sú podozrivé a naletia otrokárom.
Do roku 2016 je na Slovensku identifikovaných 231 osôb z toho 133 žien a 98 mužov a z tohto počtu ide o 11 detí. Najčastejšie formy vykorisťovania sú nútená práca a sexuálne vykorisťovanie. Väčšinou sú to mladé dievčatá, ktoré zneužívajú na nútenú prostitúciu či nútené sobáše. Muži bývajú zneužívaní na ťažké práce v továrňach, na stavbách či na žobranie. Takto zneužívaní ľudia pracujú celé dni bez spánku, jedla či základných hygienických potrieb.
Na túto tému upozornili aj študentky marketingu z Nitry, ktoré na komunikáciu tohto vážneho problému využili formu guerilla kampane. Táto forma marketingu v sebe spája drzosť, kreativitu a originalitu a práve týmto spôsobom poukázali na novodobé otroctvo.
Študentky sa zahrali na agentúru, ktorá plagátom v centre Žiliny lákala v poobedňajších hodinách na letnú brigádu snov smerovanú študentom. Priebeh kampane kopíroval praktiky otrokárov: výhodná ponuka, ktorá je cielená na zraniteľnú skupinu. Väčšina mladých, hlavne stredoškolákov prechádzajúcich zo škôl, prejavilo záujem o ponúkanú prácu. Ponuka práce taktiež zaujala staršiu generáciu, ktorá chcela zistiť viac informácií o práci pre svoje deti. Okoloidúci sa so záujmom pýtali na informácie ohľadom práce a bez zaváhania si prevzali pracovnú zmluvu od fiktívnej pracovníčky. V priebehu dvoch hodín sa rozdalo 74 už vyplnených pracovných zmlúv.
To, čo sa v nich dočítali nezanechalo chladného ani jedného z nich. Záujemcovia zistili, že ich pracovná pozícia by bola novodobý otrok a pre zamestnávateľa s názvom „Obchod s ľuďmi s.r.o.“ by museli vykonávať fyzicky náročné práce, sexuálne služby, nútené žobranie či nútený sobáš. Zmluva obsahovala aj údaj, že mesačná mzda pre zamestnanca neexistuje či iné informácie ozrejmujúce hrozby novodobého otroctva. Recipienti ostali v šoku a na otázku na konci zmluvy či ju podpíšu, všetci krútili hlavou. Organizátorky akcia veria, že svojou guerilla kampaňou dostatočne upozornili na novodobé otroctvo a že študenti budú pri výbere svojej brigády opatrnejší.
Študenti marketingu (Pakosová, Letková, Hájková, Šebová)
Nahlásiť chybu v článku