Foto: Pixabay/Pxhere

Európska komisia navrhla nové pravidlá o nakladaní s jednorázovými plastovými výrobkami. Chce tak zamedziť znečisťovaniu morí plastom.

Európska komisia navrhla v pondelok nové pravidlá zamerané na 10 druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v odpade znečisťujúcom európske pláže a moria. K podobnému kroku pristúpilo prednedávnom aj Spojené kráľovstvo. Jednorázový plastový odpad predstavuje vážny ekologický problém s celosvetovým dosahom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Plastový odpad v oceánoch a moriach totiž neustále narastá. Jednorázové plasty spolu so starým rybárskym vybavením tvoria až  70 percent celkového množstva odpadu znečisťujúceho moria v Európe.

Európa tak navrhuje, aby bol zakázaný predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. Tento tovar bude musieť byť po novom vyrábaný výlučne z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu. Jednorazové nádoby na nápoje z plastov budú na trhu povolené v prípadoch, ak ich viečka a uzávery zostanú pripevnené k nádobe.

Foto: Pixabay

Nové pravidlá sú prispôsobené tak, aby priniesli čo najlepšie výsledky, čo znamená, že na rôzne výrobky sa budú uplatňovať rôzne opatrenia.
Ak sú dostupné a cenovo prijateľné alternatívy, predaj jednorazových plastových výrobkov bude zakázaný. Ak takáto alternatíva neexistuje, opatrenia EÚ sa zamerajú na obmedzenie používania ekologicky nevhodných výrobkov.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, pripomenul, že eurokomisia chce čo najviac otázok ponechať v kompetencii členských štátov, avšak plastový odpad je vážnym problémom, kde Európania musia konať spoločne, lebo plasty končia v ovzduší, pôde, oceánoch a potravinách.


Cieľom je obmedziť výskyt jednorazových plastov v obchodoch prostredníctvom celej škály opatrení. Niektoré výrobky zakážeme, iné nahradíme ekologickejšími alternatívami tak, aby ľudia mohli naďalej používať svoje obľúbené výrobky,“ povedal.

Zámerom Európskej komisie je používať zodpovednejšie plasty na jedno použitie, ktoré nie sú ekonomicky ani ekologicky ideálne. Pre členské štáty EÚ to  znamená, že do roku 2025 budú povinné zabezpečiť zber 90 percent z jednorazových plastových fliaš z nápojov. Zároveň budú musieť zvýšiť povedomie spotrebiteľov o negatívnom vplyve odpadu z jednorazových plastov a rybárskeho výstroja, ako aj o dostupných systémoch opakovaného použitia a možnostiach nakladania s odpadom pre všetky tieto výrobky.

Pozri aj: Nedajú sa recyklovať a končia v oceánoch. Tieto znepokojujúce fakty o slamkách vám ukážu, prečo by ste si nabudúce mali vypýtať nápoj bez nich

TASR, europa.eu
Uložiť článok

Najnovšie články