Foto: wikipedia.org

V posledných dňoch trápi obyvateľov Francúzska skutočne bizarná invázia.

V krajine sa premnožili červy, ktoré sa bežne vyskytujú v ázijských krajinách. Vkrádajú sa nielen do záhrad, ale ohrozujú aj okolitú prírodu. Vedci dvíhajú varovný prst, tvory môžu dorásť do nevídaných rozmerov a objavujú sa už po celom Francúzsku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvýkrát zbadal červa amatérsky prírodovedec Pierre Gros ešte v roku 2013. Netušil, o aký druh ide, rozhodol sa preto zdieľať fotografiu na internete. Tá sa dostala až k zoológovi menom Jean- Lou Justine. Keď fotografiu uvidel, pomyslel si, že to predsa nie je možné, taký červ sa vo Francúzsku vôbec nevyskytuje. Profesor si myslel, že ide o žart, najmä po tom, čo mu Gros poslal fotografie ďalších dvoch červov, ktoré našiel vo svojej záhrade.

Profesor Justine sa rozhodol, že situáciu preskúma a zistenia ho šokovali. Červ bol na tropických územiach patriacich Francúzsku videný prvýkrát už v roku 1999. Nikto však nepredpokladal, že červy sa budú čoskoro objavovať po celom území Francúzska a len za posledných päť rokov bolo zaznamenaných sto hlásení.

wikipedia.org

Odborníci zistili, že ide o ploskavca druhu Bipalium, ktorý má hlavu v tvare kladivka a môže dorastať až do dĺžky jedného metra. Živočích je považovaný za predátora, čo znamená, že pre miestny ekosystém môže predstavovať závažnú hrozbu. Červy sa stihli udomácniť už aj vo Veľkej Británii a v niektorých oblastiach Nového Zélandu, kde predstavujú značnú hrozbu pre dážďovky.

Justine hovorí, že je dôležité zaviesť opatrenia, ktoré by šíreniu ploskavca zabránili, nie je to však také jednoduché. Mnoho nových druhov živočíchov sa totiž dostáva do európskych krajín vďaka dovozu exotických plodín a tovarov. Zvláštne je, že druh, ktorý sa objavil vo Francúzsku, má plný názov Bipalium kewense a svoje pomenovanie dostal po slávnych britských botanických záhradách Kew Gardens. Aj sem sa však ploskavec zrejme dostal z niektorej z ázijských krajín vďaka dovozu tropických rastlín.

Aj keď teda tento tvor nie je až taký vzácny, prírodovedci sú šokovaní z toho, ako sa dokázal nenápadne rozšíriť do záhrad po celej krajine bez toho, aby si to vedci vôbec všimli. Profesor Justine sa vyjadril: „Som šokovaný, nechápem, ako k takému niečomu v tejto krajine vôbec mohlo dôjsť.“

Ak teda vo svojej záhrade zbadáte metrového červa s hlavičkou v tvare kladivka, zrejme máte nečakanú návštevu z Francúzska.

Pozri aj: Bez včiel by sme nič z toho nemali. Nemecký supermarket stiahol z predaja čokoládu aj toaletný papier a ľudia ostali v šoku

independent
Uložiť článok

Najnovšie články