Najprv to bolo najmä preto, že ich nová obálka obsahuje kampaň, ktorá naráža na plastovú planétu. Vrchol obrieho plastového sáčku v hlbinách oceánu vytŕča na hladine a pôsobí ako ľadovec. O tom, že ide o veľmi trefné upozornenie na množstvo odpadu, ktoré sa nachádza v oceánoch, nemôžeme pochybovať. Problém však nastal pred štyrmi dňami, keď slovenský fotograf a grafický dizajnér Matúš Bence upozornil na to, že je autorom podobnej fotomanipulácie. Tá však vznikla už pred tromi rokmi.
Portál Mashable uvádza, že autorom tejto grafiky je mexický umelec menom Jorge Gamboa. Dielo nesúce názov Iceberg Plástico, teda plastový ľadovec, je síce naozaj trefné, za čo si Jorge vyslúžil aj patričné ocenenie, no niečo podobné tu už predtým bolo. Matúš Bence zverejnil na svojom Instagrame obrázok, kde sa nachádza jeho fotomanipulácia z roku 2015, ktorú vytvoril pre Tesco a tá ktorú použil magazín National Geographic.
Pod príspevok dal Matúš hashtagy ako #stopplagiarism (zastavte plagiátorstvo), #ripoff (ukradnutý nápad) či #help (pomoc). Napriek tomu, že je zjavné, kedy tento dizajn vytvoril, niektorí ľudia mu prejavili podporu, no iní ho upozornili na to, že by súdny proces nevyhral. A to najmä preto, že na internete sa nachádza viac obrázkov, ktoré sú nápadne podobné tejto grafike. Matúš okrem iného pracoval aj a na kampaniach pre film Čiara, Šariš alebo operátora O2. Čo si to tejto situácii myslíte vy?
Embed from Getty Images
Pozri aj: Tajomný nárast zakázaných chemikálií v atmosfére, vedcov šokuje. Niekto vo východnej Ázii naschvál ničí ozónovú vrstvu
noizz.sk, knijff.com
Nahlásiť chybu v článku