Prednedávnom sme vás informovali o desivých zvukoch pochádzajúcich z Mariánskej priekopy. Dnes vám prinášame ďalšiu zaujímavosť z tohoto prostredia. Žiaľ, táto bude horšia. Na najnižšie položenom mieste našej planéty bola totiž objavená plastová taška.
Rozklad plastov patrí jednoznačne medzi jeden z najväčších problémov, s ktorým si ani vedci nevedia dať rady. O tom, že sa naša planéta už dávno nepýši prívlastkom „zelená“ sme písali v našom článku, kde vedci objavili v žalúdku každého testovaného zvieraťa z najhlbšieho miesta oceánu kúsky plastov. A že už naozaj na Zemi niet miesta bez plastov svedčí aj to, že na dne Mariánskej priekopy, v hĺbke 10898 metrov bola objavená plastová taška.
Mariánska priekopa je najhlbšia časť oceánu. Celkovo je pre nás zatiaľ veľkou záhadou, no aj napriek tomu sa ju už ľuďom podarilo znečistiť. Tím výskumníkov pod vedením Japonskej agentúry pre vedu a techniku uskutočnil výskum za pomoci vytvárania obrazového archívu pod morskou hladinou zaznamenávaného ponormi. Z celkovo 5010 ponorov sa až na 3425 z nich objavil odpad, ktorého autorom je samozrejme človek. Viac ako tretinu z toho tvorili plasty, vo veľkosti väčšej ako päť milimetrov. 90% z plastov bolo určených na jedno použitie.
Plastová taška sa pod morskou hladinou nachádza už takmer 20 rokov. Rokmi pôsobenia sa však rozpadla na množstvo malých, ale nezničiteľných kúskov, ktoré postupujú hore, smerom na povrch oceána.
Medzi tisícami snímok a videí, ktoré sa podarilo vedcom vytvoriť, bolo až na 17% z nich možné pozorovať negatívne pôsobenia človeka a tým pádom aj to, aký obrovský máme vplyv, aj keď si to možno ani neuvedomujeme.
Znečistenie plastami taktiež nepriaznivo pôsobí aj na život morských živočíchov a vegetácie. Preto jediným riešením je čo najviac regulovať výrobu plastov na jedno použitie, čo najviac recyklovať a v neposlednom rade sa snažiť zabrániť znečisťovaniu pobreží, morí a oceánov.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku