Naša planéta sa už nejaký čias zmieta pod údermi, ktoré jej ľudstvo uštedruje. Znečisťovanie vodných tokov a svetového oceánu, odlesňovanie, ničenie prirodzených biotopov, hromadenie odpadu, znečisťovanie ovzdušia či ohrozovanie všetkých ďalších živých organizmov, s ktorými sa o svoj domov delíme. Tieto činnosti ešte aj dnes, v modernej a vyspelej spoločnosti, ako o sebe radi tvrdíme, prebiehajú v neudržateľnej miere. Občas je však potrebné sa zastaviť, obzrieť sa a uvedomiť si vplyv človeka na dokonalý žijúci systém, ktorý príroda na Zemi vytvorila.
Jednu z najlepších možností kedy tak môžete urobiť, ponúka filmový festival Ekotopfilm-Envirofilm. Svojím 45. ročníkom je najstarším podujatím tohto typu na celom svete. Na festivale tento rok budete môcť vidieť celkom 86 filmov domácej i svetovej tvorby, ktoré poukazujú na silné, inšpiratívne i dojímavé príbehy zo sveta životného prostredia. Program festivalu začína v piatok 30. apríla a potrvá celých 5 dní. Konať sa bude už tradične v Bratislave a v Banskej Bystrici a pre všetkých návštevníkov je celkom zadarmo. Z bohatého programu stojí týchto 10 kúskov rozhodne za povšimnutie.
Biele šálky už netreba/ Enough white teacups
Film oboznamuje s najinovatívnejšími víťazmi dizajnérskej ceny INDEX, ktorí predstavili svoje dizajnové riešenia v oblastiach bývania, predchádzania slepoty, likvidácie nášľapných mín, distribúcie vakcín a krvi do odľahlých oblastí, čistenia oceánov, či pomoci ako zabrániť úmrtnosti novorodencov a matiek. Všetky projekty stoja na princípoch sociálnej, ekonomickej a ekologickej udržateľnosti.
Spolu!/ Together!
Vo svojej podstate optimistický film, ktorý predstavuje inovatívne, kreatívne a udržateľné iniciatívy z celého sveta, ktoré sú na hony vzdialené fatalistickým a skostnateným názorom. Vo filme účinkujú Rob Hopkins, ktorý rozbehol iniciatívu Towns in Transition (Mestá v prechode), občania, podnikatelia a vizionári, ktorí rozprávajú o ich úsilí ako kolektívne dosiahnuť iný a lepší spôsob života a o tom, ako vidia budúcnosť našej planéty. Film sa premieta na 5 obrazovkách v múzeu a môžeme ho sledovať na jednej tak, že obrazovky sú usporiadané v tvare kríža.
Jane/ Jane
Známy režisér Brett Morgen, nominovaný na Oscara a Emmy použil z archívov National Geographic poklad, ktorý tam ležal 50 rokov a ešte nikdy ho nikto nevidel. Zábery 16 mm filmu umožňujú vidieť priekopnícku ochranárku Jane Goodall v celkom novom svetle. Film rozpráva jej životný príbeh, ktorý sa začal v roku 1960 príchodom 26 ročnej Britky do odľahlej oblasti severozápadnej Tanzánie, aby tu viedla štúdiu o šimpanzoch.
Pytliacke podsvetie/ The Poacher’s Pipeline
Priekopnícky dokumentárny film odhaľuje globálny syndikát, ktorý je hnacím motorom nelegálneho zabíjania nosorožcov. Na čiernom trhu je ich roh jedným z najviac obchodovaných artiklov. Hlavné zločinecké syndikáty s ním obchodujú rovnako ako s drogami a zbraňami. Čína vyhlásila svoj plán zakázať domáci komerčný obchod so slonovinou a rohmi za účelom ochrany ohrozených afrických druhov zvierat.
Slamky/ Straws
Silný dokumentárny film o plastových slamkách a iných formách plastového odpadu, ktorý sa dostáva do našich vodných tokov a oceánov. Predstavuje jednotlivcov, skupiny a firmy po celom svete, ktoré sa snažia pomocou výchovy, osvety, spolupráce a rozvoja politiky znižovať používanie plastových slamiek využitím ich neplastových náhrad.
Koniec lovcov v Grónsku/ The Last Ice Hunters
20 000 kilometrové pobrežie východného Grónska obýva len 3000 ľudí. Je to jedno z najmenej zaľudnených miest našej planéty. V tomto prostredí žijú najunikátnejšie kultúry lovcov sveta. Veľa sa tu ale zmenilo a výdobytky moderného sveta dorazili až sem. Avšak korene tejto kultúry siahajú hlboko a sú stále silné. Aj keď sú lovci pilierom spoločnosti, ich status ekonomickej základne spoločnosti je vážne podkopávaný.
Po záruke/ Expired
Potravinový odpad predstavuje pre Nórsko, malú zato bohatú krajinu, obrovský problém, kde štvrtina potravín končí v smetnom koši. Štyria mladí aktivisti si dajú si sľub, že sa budú stravovať počas cyklovýletu len jedlom po záruke zo supermarketov, a čoskoro zistia, že vďaka potravinovému odpadu môžu žiť ako králi. Čo to ale vypovedá o ich krajine a našom spôsobe života?
Amazónia pod kopytami dobytka/ Grazing The Amazon
V brazílskej Amazónii je teraz 85 miliónov kráv, tri na každého obyvateľa. V sedemdesiatych rokoch tu neboli takmer žiadne kravy a dažďový prales bol neporušený. Odvtedy zmizla časť o veľkosti Francúzska, z ktorej sa 66% transformovalo na pastviny… V súčasnosti sa stádo dobytka stalo hospodárskym a kultúrnym symbolom Amazónie, ktorý silní politici obhajujú.
Živá rieka/ The Living River
Je začiatok mája. Hučiaca riava, napájaná topiacim sa snehom, mení smaragdovú vodu horských plies na bielu penu. Stovky prameňov krištáľovo čistej vody sa v tatranskej divočine postupne zlievajú, aby vytvorili jednu z posledných divokých riek strednej Európy. Rieka Belá je chladná, dravá a nebezpečná, no je aj bohatá, štedrá a slobodná. Vytrvala, aby nám pripomenula, ako vyzerajú živé rieky.
Piesočná krajina – Austrália, Púštny kontinent/ Planet Sand – Australia, The Desert Continent
Austrália zažíva nárast extrémov vo forme piesočných búrok, požiarov v buši, prívalových záplav, extrémnych teplôt, chudobnej pôdy, nedostatku pitnej vody, a to nárastom teploty o 0.9°C od roku 1910 a každodenným bojom s klimatickými zmenami. Obyvatelia musia týmto zmenám čeliť. Situácia je taká vážna, že vláda vyslala k Aborigincom vedcov, aby sa s nimi podelili o ich vzácne know-how – ako v extrémnych podmienkach prežiť.
Ekotopfilm-Envirofilm TS
Nahlásiť chybu v článku