Život píše rôzne príbehy. Niektoré z nich sú plné križovatiek a nástrah, ktorých prekonanie nie je vždy jednoduché. I to bolo námetom pri tvorbe slovenského režiséra Maroša Milčíka, ktorý vytvoril jedinečný experimentálny krátky film s názvom Sonja. Pri hľadaní inšpiratívnych príbehov slovenských remeselníkoch a umelcoch narazil na ten Sonin. A pustil sa do tvorby.
Soňa v sebe nesie neuveriteľný príbeh, o celoživotnom boji, prekonávaní prekážok a láske k umeniu. Soni bola v 13 rokoch diagnostikovaná cukrovka, v 26tich rokoch po pôrode úplne stratila zrak. Napriek tomu si našla svoju životnú cestu a vášeň v keramike a stala sa úspešnou hrnčiarkou. Dnes Soňa vedie kurzy keramiky, prednáša na konferenciách a pre mnohých ľudí sa stala životnou inšpiráciou.
Soňa sa stala inšpiráciou aj pre režiséra Maroša Milčíka, ktorý sa o jej príbehu dozvedel od svojho kamaráta Juraj Vozár. „Na pôvodnú dokumentárnu sériu sa nepodarilo nájsť finančné zdroje, avšak nechcel som, aby Sonin príbeh ostal nevypovedaný. Po niekoľkých rozhovoroch so Soňou som sa rozhodol príbeh natočiť v krátkej forme a svojím vlastným filmovým jazykom.“, hovorí Maroš o svojom najnovšom režisérskom kúsku. Film ste na Slovensku dodnes vidieť nemohli, no premietaný bol už na niekoľkých filmových festivaloch napr. v Ríme, New Yorku, či Londýne. V metropole Spojeného kráľovstva dokonca získal cenu za najlepší film i kameru.
SONJA from Maroš Milčík on Vimeo.
V spolupráci s kameramanom Gašperom Šnudelrom natočili experimentálny krátky film špeciálnou infrared technológiou, teda kamerou, ktorá zachytáva spektrum svetla, ktoré ľudské oko zachytiť nedokáže. Samotné natáčanie prebiehalo v okolí Banskej Bystrice, ktoré Maroš Milčík ako domáci, pozná najlepšie. Pre infrared technológiu, ktorá je veľmi špecifická a „náročná“ na výber prostredia, tak vybral tie najlepšie možné lokality. Samotný výsledok si môžete pozrieť prostredníctvom našej spolupráce s režisérom Marošom Milčíkom pozrieť ako prví na Slovensku.
Nahlásiť chybu v článku