Potápačov na Kajmanských ostrovoch čakalo nepríjemné prekvapenie, keď sa ponorili pod vodu a zbadali tento smrtiaci kolos, v ktorom uviazli stovky rýb a žralokov. Táto sieť vyhladzovala morský život v Karibskom raji po dobu niekoľkých posledných mesiacov. Svedčí o tom aj prehlásenie jedného z potápačov, ktorý povedal, že v sieti boli niektoré ryby už v takom štádiu rozkladu, že sa ani nedalo určiť o aký druh ide.
„Najprv som si myslel, že je to obrovský kus dreva, no keď som priplával bližšie, zistil som, že je to odtrhnutá rybárska sieť,“ povedal 27 ročný potápač Dominick Martin-Mayes pre britský Independent. Za obdobie posledných pár týždňov to nie je prvý šokujúci objav, na ktorý narazil práve potápač. Minulý mesiac sa potápačovi na Bali podarilo objaviť ohromné množstvo plastu, cez ktoré nebolo vidieť ani na okolitý podmorský život.
Look At this Video About this diver found himself swimming in a ocean full of trash, He was wanting to find manta rays but instead Rich Horner (His Name) Found plastic like plastic bags,Straws,Food wrappers,Etc He was swimming in Indonesia the second largest Plastic Polluter. pic.twitter.com/ZmKh6xC8NO
— Hailee Dell (@Haileedell05) April 10, 2018
Istá nelichtová, no žiaľ veľmi reálna prognóza hovorí, že do roku 2050 bude v oceáne viac kíl plastového odpadu ako rýb. Ak budeme pokračovať nastaveným tempom, do 10 rokov bude situácia trojnásobne horšia. Rybárske siete a ich hrozba tu boli síce už dávno predtým, ako sa stala plastová situácia skutočnou krízou, no napriek tomu to nie je o nič menšie zlo. Čo sa však plastov týka, dobrá správa je, že vedcom sa náhodne podarilo vytvoriť prírodný enzým, ktorý dokáže v priebehu pár hodín rozložiť plasty. Tie sa za bežných okolností v prírode rozkladajú aj niekoľko stoviek rokov, ak vôbec.
This has to be the most horrifically saddening images that I have seen in the Ghost net genre 🙁 such a massively sized net found off the coast of the Cayman Islands 😱🌍 pic.twitter.com/WVUBvFFr5x
— Jack Ellis (@JackEllisOnTV) April 18, 2018
„Skočil som do vody a zbadal som túto hrôzu. Vyrazilo mi to dych. Prvá vec, ktorú som uvidel, bol mladučký žralok, ktorý bol v moci siete úplne bezmocný,“ dodáva Dominick. „Išiel som po kamaráta, zobrali sme si nože a vyslobodili sme čo najviac zvierat, ale väčšina z nich už bola, žiaľ, mŕtva.“ Vláda Kajmanských ostrovov hneď na druhý deň požiadala miestnych rybárov, aby sieť opäť vystopovali. Dominick však poznamenal, že tá sa už pravdepodobne nachádza stovky kilometrov od miesta, kde ju našli.
Driftnets are literal nets of death that can be over a mile long and extend deep into the ocean. They kill and waste ocean life from dolphins to fish to whales and many others.#BanDeathNets by sending an email to U.S. representatives: https://t.co/Y40WBHLNx7 pic.twitter.com/fgOMXfWY6i
— TIRN (@SeaTurtles_org) April 14, 2018
„Keby sme ju lokalizovali, mohli by sme ju odtiahnuť niekam, kde by bola bezpečne odstránená,“ povedal Tim Austin, kajmanský minister životného prostredia. „Nechceme, aby skončila niekde pri útese. Musíme čo najskôr zastaviť jej nenápadné, smrtiace rybárčenie.“ Dominick a jeho kamaráti našli v sieti vedrá, laná, fľašky a dlhý kábel, ktoré pri vyslobodzovaní rýb padali do niekoľko kilometrovej hĺbky.
SG MEDIA | ScubaDiverLife | Scuba Diving Grand Caymanhttps://t.co/D4NNhkSqfd
whatsapp 0505 007 77 88 pic.twitter.com/KBXW3iLbqW— SUALTI Gazetesi (@sualtigazetesi) April 15, 2018
Medzi stovkami uväznených karasov bol zakliesnený aj strom. „Čím viac rýb sa v sieti zachytí, tým viac rýb to priláka a tie tu umrú spolu s nimi,“ dodáva na záver hrdinský potápač. Jediný účel tejto siete je zabíjať, preto stret s ňou môže byť veľmi nebezpečný aj pre človeka. Ak sa do nej zachytíte, s najväčšou pravdepodobnosťou sa utopíte. Potápači sa tiež snažili stiahnuť sieť k brehu, no bola priťažká. Šance, že sa nájde sú podľa nich mizivé. Nikdy by sme však nemali strácať nádej.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku