Foto: Instagram (theroom.movie, disasterartistmovie)

Tommy Wiseau je známy ako najslávnejší outsider Hollywoodu.

11. septembra 2017 bol na filmovom festivale v Toronte odpremiérovaný veľmi diskutovaný film „The Disaster Artist,“ ktorý od dnes uvidíte na našich plátnach aj vďaka distribučnej spoločnosti Continental film. Film už stihol vyhrať Zlatú mušľu na MFF v San Sebastiáne, bol nominovaný na Oscara v kategórii za najlepší adaptovaný scenár a režisér James Franco zaňho získal na 75. ročníku Zlatého glóbusu cenu za najlepšieho herca.

Článok pokračuje pod videom ↓

Film The Disaster Artist

Film The Disaster Artist, vyrozpráva príbeh jedného z najväčších outsiderov Hollywoodu. Týmto „nešťastníkom“ je Tommy Wiseau, ktorý v roku 2003 napísal, režíroval a produkoval jeden z najhorších filmov v histórii „Izba.“ Pôvodne chcel natočiť drámu, ale ľudia sa na tom smiali, a tak vznikol film ktorý nechcene obišiel všetky základy filmového rozprávania a stal sa fenoménom, aký v Hollywoode nemá obdobu.

via GIPHY

Nakrúcanie Izby, ktoré trvalo 8 mesiacov, bola katastrofa. Príbeh opisuje bankára Johnnyho (Wiseau), ktorý je súčasťou milostného trojuholníka medzi jeho manželkou Lisou (Juliette Danielle) a jeho najlepším kamarátom Markom (Greg Sestero). Premiéru mal v dvoch kinách v Južnej Kalifornii, vtedy zarobil 1800 dolárov a tým to skončilo. Film sa do povedomia širšej verejnosti dostal až vďaka polnočným projekciám a nevysvetliteľnej popularite medzi ľuďmi. Pätnásť rokov od premiéry sa o filme stále hovorí, rozosmieva ľudí a oni ho milujú.

Stál ho neskutočné peniaze a celkový rozpočet predstavoval takmer 6 miliónov amerických dolárov. Nakúpil kamerovú techniku a čo bolo mimoriadne nezvyčajné, rozhodol sa nakrúcať na digitál aj na 35 mm film zároveň. V jednom momente mal jeho štáb až 400 ľudí, čo je závratný počet na taký malý projekt. Hoci filmu veril len on sám, rozhodol sa, že ho podporí aj marketingovo. Kúpil bilboard na ktorom bola len jeho tvár s chlípnym výrazom, ovisnutým viečkom a  dokonca aj s uvedeným telefónnym číslom. Zaujímavosťou je, že Wiseau nechal svoj slávny bilboard visieť ďalších päť rokov od premiéry a každý mesiac zaň platil nájomné, aby ho udržal v srdciach a povedomí ľudí.

Práve tento bilboard uvidel aj scenárista filmu The Disaster Artist, ktorý si spočiatku myslel, že ide o reklamu na reštauráciu alebo nočný klub. Scenár filmu vznikol na základe knihy The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made. Túto napísal v roku 2013 Greg Sestero (jedna z hviezd filmu Izba) ako súhrn spomienok na stretnutie s Wiseauom, ich priateľstvo a samotné nakrúcanie filmu Izba


Réžiu a samotného Tommyho si vo filme The Disaster Artist zahral James Franco (127 hodín), ktorý pre zachovanie čo najväčšej autenticity čerpal okrem samotnej knihy, Sesterovho rozpávania aj z kazetových nahrávok, pretože Tommy mal čudný zvyk nahrávať si každý jeden telefonický rozhovor. Nesmierne mu to pomohlo vystihnúť jeho hlas, spôsob reči, ambície, osamelosť – všetky tie neuveriteľné veci.

Nahrávky boli dokonca lepšie ako denník, lebo zachytávali všetky emócie ukryté v myšlienkach a pocitoch. Ako samotný Franco hovorí: „Pripomenuli mi, že ak chcete niečo vytvoriť a počúvate len samé „nie“, tak buď sa na to vykašlete, alebo nájdete spôsob, ako to zrealizovať. Tommy má môj rešpekt, lebo dokázal urobiť film podľa seba, na rozdiel od tisícov, ak nie miliónov ostatných, čo prídu do Los Angeles a neuspejú.“ Nie je potrebné vidieť pôvodný film, aby ste si užili The Disaster Artist, keďže predstavuje univerzálny príbeh o kreatívnom procese, o našich snoch či outsideroch.

Pozri aj: The Room je suverénne najhorší film všetkých čias. Toto je však 5 dôvodov, prečo by ste ho určite mali vidieť

TS Continental film
Uložiť článok

Najnovšie články