sketcher.startitup.sk

Potešujúci fakt znie, že v uplynulých rokoch sa na Slovensku udial nejeden stavebný počin, ktorý si zaslúži obdiv.

Samotná budova ako aj príbeh, ktorý stojí za jej stavbou či obnovou, by mal slúžiť ako ukážkový príklad.  Vybrali sme 6 stavieb, ktoré považujeme za inšpirujúce.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obdivuhodná materská škola

Foto: Lukáš Rohárik

Budovy škôl na Slovensku žiaľ nepatria medzi stavby, ktorými by sme sa chválili. Našťastie aj u nás sa nájdu výnimky, prinajmenšom v prípade škôlok. Snáď najobdivovanejšia stojí na okraji Banskej Štiavnici a nesie meno Guliver. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, v skutočnosti nejde o novostavbu. Architekt Richard Murgaš prestaval pôvodne rodinný dom na detské kráľovstvo s výnimočnou architektonickou kvalitou. Tá bola v roku 2016 ocenená Cenou za architektúru aj Cenou Dušana Jurkoviča.

Foto: Lukáš Rohárik

Námestie, ktoré láka ľudí z nákupných centier

Foto: txt architekti

Námestia slovenských miest, s výnimkou historických, zväčša nepatria medzi miesta, kde by ľudia často trávili svoj voľný čas. V Prievidzi sa to rozhodli zmeniť s cieľom oživiť centrum mesta a prilákať doň späť ľudí z nákupných centier. Usporiadali preto architektonickú súťaž, v ktorej štúdia predložili svoje návrhy na rekonštrukciu Námestia Slobody. Víťazom sa stal ateliér txt architekti. Tí vytvorili v centre mesta príjemné miesto na trávenie času najmä v lete, kedy sa ľudia môžu osviežiť vo fontáne.

Navyše, námestie s výškovými nerovnosťami premenili na bezbariérové. O tom, že ľudia rekonštrukciu prijali s nadšením svedčí to, že v súťaži Cena za architektúru 2017 získali práve Cenu verejnosti. Táto rekonštrukcia je skvelým príkladom, ako majú mestá pristupovať k obdobným záležitostiam – usporiadať architektonickú súťaž, vďaka ktorej možno vybrať najlepšie riešenie z návrhov od viacerých architektov.

Foto: txt architekti

Nemocnica novej generácie

Foto: Pro Care

Na konci minulého roka v Michalovciach otvorili nemocnicu, po akej pacienti túžia v každom meste na Slovensku. Ide o novostavbu modernej nemocnie, ktorá funguje podľa najnovších zahraničných štandardov a získala označenie nemocnica novej generácie. Hoci ide o marketingový slogan, na Slovensku ide naozaj o veľkú novinku, keďže je to prvá všeobecná nemocnica postavená po takmer 30 rokoch. Jej architektonický návrh vypracovalo holandské štúdio Dutch Health Architects a postavila sieť nemocníc Svet zdravia, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Avšak hoci túto nemocnicu obdivujeme na Slovensku ako výnimočnú, v skutočnosti by mala byť bežným štandardom, ako je tomu v mnohých krajinách.

Foto: Pro Care

Ukážková rekonštrukcia paneláka

Túto rekonštrukciu z Rimavskej Soboty sme ti už raz ukázali v článku o tom, že aj paneláky môžu vyzerať skvelo. Musíme ju však zaradiť aj do tohto výberu. Je totiž ideálnou ukážkou toho, že ak aj ošarpaný panelák z čias komunizmu vezmú do rúk šikovní architekti, môže z toho vzniknúť rekonštrukcia, ktorá dokonca získa Cenu za architektúru (2014). Za touto prácou stoja konkrétne architekti zo štúdia GutGut. Snáď si z tejto stavby vezme príklad čo najviac majiteľov bytových domov a ich rekonštrukcie zveria do rúk profesionálov, ktorí zaiste prídu s lepšími riešeniami, ako je zatepliť fasádu čo najpestrejšími farbami.

Premena schátraných synagóg na kultúrne centrá

Foto: Synagóga v Lučenci/ Tibor Škandík

V tomto prípade do inšpirujúcich rekonštrukcií zaraďujeme hneď dve obnovy synagóg v Lučenci a Bardejove, ktoré majú mnoho spoločného. V prvom rade to, že obe boli dokončené v rokoch 2016 a 2017 a obnovili historicky významné stavby, ktoré dlhé desaťročia chátrali. Vďaka náročným rekonštrukciám sa dnes využívajú na rôzne kultúrne akcie či výstavy. Ošarpané stavby sa tak zmenili na objekty, ktoré sú ozdobou miest, čo snáď inšpiruje aj ďalšie, v ktorých sa obdobné budovy nachádzajú.

Foto: Synagóga v Bardejove/Ján Krcho

Pozri aj: Prečo voláme našu vlasť Slovensko a Apeninský polostrov zase Taliansko? Dôvod vás prekvapí

sketcher.startitup.sk
Uložiť článok

Najnovšie články