Zo Slovenska pochádza mnoho ľudí, ktorí prišli s niečím, čo ohúrilo celý svet. Či už sú to športovci, vedci alebo módni dizajnéri. Jednou z nich je aj Zuzana Hruboš, módna návrhárka, dizajnérka či doktorandka. Venuje sa udržateľnej a hlavne funkčnej móde, ktorá v sebe nezaprie prvky futurizmu a technológií. Aj vďaka talkshow Povec ty, ktorá sa bude konať už 24. januára v Štátnej opere v Banskej Bystrici, sme dostali možnosť urobiť so Zuzanou rozhovor.
Prečo si sa dala cestou futurizmu a spojenia technológií s módou?
Pre mňa to bol prirodzený vývoj. Študovala som textilné a odevné návrhárstvo, a potom som prešla na textilné inžinierstvo, pokračujem na doktorandskom štúdiu na Technickej univerzite v Liberci a dizajnéra v sebe nezapriem. V súčasnosti sú zákazníci nároční a potrebujú viac, ja im plním ich túžby.
Spájať nové technológie s odevným designom je navyše veľká výzva, pri ktorej sa vždy veľa naučím a spoznám mnoho nových ľudí.
Vieš nám povedať viac o smart textílii a tvojej kolekcii?
V súčasnosti používam viacero smart materiálov vo svojich kolekciách. Jedná sa napríklad o 3D tlač, optické vlákna, elektromagneticky tieniace textílie či eko textílie. Všetko sú to funkčné a zároveň designové kúsky, ktoré sa dajú udržiavať bežným postupom.
Máš nejaký zdroj odkiaľ berieš inšpiráciu, prípadne tvoj osobný vzor? Sleduješ módne trendy?
Inšpirácia prichádza sama od seba. Tým, že rada cestujem, najviac ma inšpirujú ľudia a ich potreby, krajiny a kultúra, nové technológie… Samozrejme módne trendy sú dôležité a je dobré, keď sa v kolekcii odrážajú, dôležité je však do akej miery sa to deje a kto je vlastne môj zákazník.
Zákazník chce byť trendy čo najdlhšie, nie len jednu sezónu. To ma núti vytvárať odevy ktoré sú viac variabilné či kombinovateľné.
Mojím osobným vzorom, resp. niekto kto ma inšpiruje je napríklad vedec Nikola Tesla alebo designérka Iris van Herpen.
Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?
Najväčšími úspechmi sú pre mňa napríklad titul designer roka 2016, Théophile Legrand Prix – druhá cena za inovácie v Paríži za Braillove štítky, Fashion weeky v Kanade, Expo Milano alebo články v časopisoch Vancouver Vogue či Elle Mexico.
Navrhovala si už šaty pre známu osobnosť?
Každý jeden zákazník je pre mňa výnimočný, no na zákazku od nejakej slávnej osobnosti ešte len čakám.
Pre akú ženu sú tvoje šaty určené?
Moje odevy sú pre náročných zákazníkov, skrátka pre človeka budúcnosti.
Ako vzniklo prepojenie s Brailovým písmom?
Mám nevidiacu kamarátku, takže ten nápad prišiel úplne spontánne počas môjho štúdia textilného inžinierstva na Technickej univerzite v Liberci.
Nakupuješ v second-handoch?
Nie v second-handoch nenakupujem. Snažím sa recyklovať vlastné oblečenie, z ktorého vytváram týmto spôsobom nové kúsky.
Vyrábaš si oblečenie iba sama pre seba?
Pracujem ako designer pod Technickou univerzitou v Liberci, v rámci projektov. Takže navrhujem kolekcie prototypov s využitím nových technológií ktoré vyvíjame. Ďalej vytváram unikátne kúsky pre individuálnych zákazníkov.
Ak by ste sa chceli o Zuzke dozvedieť viac, nenechajte si ujsť Povec ty v Štátnej opere v Banskej Bystrici.
Nahlásiť chybu v článku