Foto: Tavish Campbell

Krásna a nedotknutá príroda Britskej Kolumbie odhaľuje smutné tajomstvo. Vo vodách končia hektolitre krvi lososov, ktorá môže ohroziť divo žijúce zvieratá.

Najzápadnejšia kanadská provincia Britská Kolumbia má pre svoju prírodné krásy akési „národné“ motto Splendor sine occasu. Vo voľnej reči by sme to mohli preložiť ako neobmedzená nádhera, ktorou táto časť Kanady rozhodne disponuje. Zdá sa však, že pod krásnym obalom skrýva niekoľko smutných tajomstiev. Jedno z nich sa podarilo odhaliť aj prírodovedcovi a filmárovi menom Tavish Campbell. Vo vodách pobrežia provincie našiel celé „oblaky“ krvi lososov. Ako sa tam vlastne dostala? Odpoveďou je pravdepodobne človek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tavish Campbell je prírodovedec a filmár, ktorý takmer celý svoj doterajší život prežil skúmaním pobrežia Britskej Kolumbie. Z paluby plachetníc a potápaním pod vodnou hladinou dokumentuje „neobmedzenú nádheru“ azda najkrajšej kanadskej provincie. Jeho posledný nález však tento stereotyp rúca. V zálive medzi pobrežnou časťou Britskej Kolumbie a ostrovom Vancouver objavil potrubie, ktoré do vody vypúšťa „oblaky“ krvi. Tá pochádza z lososovej farmy a teda z priemyselného areálu, ktorý spracováva rybie mäso z lososovej farmy. Vypúšťaním krvi a zvyškov  zvierat do voľnej prírody však vzniká obrovské ekologické riziko.

Potrubie vypúšťajúce množstvo krvi lososov vedie do zálivu podľa Campbella z areálu Brown’s Bay Packing Company, spoločnosti, ktorá je v podstate lososovou farmou a ryby priamo spracováva. Zábery „oblakov krvi“ vypúšťaných do zálivu pochádzajú z Campbellových ponorov z apríla, júna a októbra tohto roku. O jednorázovej záležitosti teda hovoriť nemožno. A prečo je to vlastne problém? Krv z lososovej farmy totiž končí v zálive, ktorý je hlavnou migračnou trasou voľne žijúcich lososov v Britskej Kolumbii. A práve to môže spôsobiť ekologickú katastrofu.

Migračnou trasou medzi pobrežím Britskej Kolumbie a ostrovom Vancouver pravidelne migruje asi tretina divo žijúcej populácie lososov v tejto oblasti Kanady. Výlev krvi z lososovej farmy môže obsahovať krvné vírusy, ktoré by mohli divožijúcu populáciu kriticky ohroziť. A obavy sa nakoniec ukázali ako relevantné. Všetky vzorky vody boli pozitívne hneď na niekoľko druhov črevných patogénov, črevných červov a dokonca aj vírus Piscine Reovirus. Toto nákazlivé ochorenie spôsobuje poškodenie srdca a kostrového svalstva lososov. Pre človeka nebezpečný nie je.

Foto: Pixabay

Spoločnosť Brown’s Bay Packing Company odkiaľ potrubie do zálivu podľa všetkého vedie sa obvineniam bráni a tvrdí, že všetka krv prejde pred výlevom filtráciou a dezinfikáciou podľa nórskeho legálneho modelu. Vzorky, ktoré Tavish Campbell z vody odobral však tvrdia niečo celkom iné. Situáciou sa už zaoberajú aj miestne úrady, ktoré prisľúbili, že celú vec prešetria, znovu otestujú Campellobe vzorky a v prípade potreby podniknú aj vlastné testy.

Pozri aj: V Tatrách otvoria 2,5 kilometrovú dráhu, po ktorej prejdeš na sánkach z Hrebienka až do Starého Smokovca

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články