foto: Pixabay

Homár s nezvyčajným "tetovaním" loga Pepsi vyvoláva u mnohých nezodpovedané otázky. Odpad, ktorý končí na dne morí a oceánov, má pre našu planétu devastačný účinok.

Žijeme v dobe plastovej. Každý deň väčšina z nás vynáša z domácností množstvo plastových odpadkov, ktorých mnohé slúžila len na jednorázové použitie. Málokto opätovne použije téglik z jogurtu, či prázdnu plechovku od piva či koly. Čo sa však deje s nepotrebným odpadom? Odnesie sa niekam veľmi ďaleko. A neraz skončí v mori. Homár vylovený neďaleko kanadského mesta New Brunswick, nám ukazuje, že už je najvyšší čas na to, aby sme konečne začali hľadať odpovede aj na nepríjemné otázky.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nikto v skutočnosti nevie, ako sa to stalo. Homára vylovila pri bežnej rybačke Karissa Lindstrand, rybárka, ktorá je tak trošku závislá od Pepsi. Denne vypije až 12 plechoviek, preto najprv neprikladala význam tomu, keď objavila na homárovom klepete odtlačok loga Pepsi. Myslela si, že možno sa dostal do blízkeho kontaktu s plechovkou či plastovým obalom, a tak dostal neželané tetovanie. Ďalší, oveľa desivejší scenár však vraví o tom, že homár mohol prísť k nezyvčajnému tetovaniu rovno v oceáne, v ktorom už bohužiaľ nie je žiaden problém natrafiť na kopec plechoviek, plastových tašiek či iných odpadkov.


https://twitter.com/kylemuzyka/status/936010941996642307

Za minútu spotrebujeme jeden milión plastových fliaš

Samotná majiteľka si homára na pamiatku vyfotila a predala ho spolu s ostatným úlovkom. No možno za odtlačok loga Pepsi na homárovom tele nemôže jej závislosť na Pepsi. Prírodu znečisťujeme čoraz viac. Nespracovaný plast sa však stáva čoraz pálčivejším problémom, ktorého riešenie už nebudeme môcť príliš dlho odkladať. Podľa niektorých môže byť pre ľudstvo ešte väčšou výzvou než zmeny klímy.  Za dvadsať rokov sa má množstvo plastových odpadkov zdvojnásobiť, pričom do roku 2050 by malo ísť až o štvornásobný počet. Čo s tým?


https://twitter.com/ZeroWasteSvcs/status/930565374306930688

Plast si žije svojím životom. Vytvára ostrovy, mení reliéf krajiny. (Ne)romantické Maldivy, raj dovolenkárov si dokonca vytvoril vlastný ostrov, v ktorom končí prebytočný odpad. Najlepším riešením, ktorým môžeme bojovať proti abnormálnemu znečisťovaniu planéty, je začať od seba. Miesto kupovanej vody siahnime radšej po obyčajnej vode z vodovodu. Veď na Slovensku máme výborné zdroje vody. Bola by ju škoda ťahať v plastových baleniach zo supermarketov.

Dá sa to aj inak


https://twitter.com/Seeker/status/935344515895910401

Našťastie sa čoraz viac ľudí prebúdza a snaží sa robiť veci inak. Vo svete, no aj u nás, na Slovensku, sa začínajú tešiť obľube projekty zamerané na nulovú produkciu odpadu. Ľudia sa snažia zredukovať vyprodukovaný odpad na minimum a sú dôkazom toho, že sa to naozaj dá. Ak sa začneme meniť, môžeme tým inšpirovať aj ľudí okolo seba. A možno tak planéta bude mať predsa len svetlejšiu budúcnosť.

Pozri aj: 20+ fotografií, ktoré dokazujú, že títo ľudia jednoducho vyhrali lotériu v jedle

theguardian.com, iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články