Keď sa však zamyslíte nad tým, aké staré je ľudstvo, sto rokov ubehne ako voda. Za jediné storočie sa však stihlo udiať množstvo zaujímavých vecí, narodilo sa mnoho významných ľudí a vzniklo kvantum menej či viac užitočných vynálezov. Ako to teda pred sto rokmi vyzeralo?
Akrobat balansuje na streche
Slávny akrobat sa volal John Reynolds a nebezpečný kúsok predvádzal na streche továrne na nábytok vo Washingtone DC. Aby toho nebolo málo, svoj kúsok začínal tým, že na strechu budovy vyliezol po stene ako Spiderman. Jeho šialené kúsky priťahovali davy divákov, ktorí boli morbídne zvedaví, či náhodou nespadne.
Kto by šiel do ZOO, keď môže ísť na pštrosiu farmu
Prvú pštrosiu farmu založil Edwin Cawston a pštrosy doviezol Afriky do Kalifornie za nemalú sumu. Bola to lákavá turistická atrakcia, hostia si mohli zajazdiť na povoze ťahanom pštrosmi, alebo rovno na pštrosom chrbte.
Ľudia používali rádioaktívne čípky
V roku 1917 ľudia verili, že rádioaktívne materiály majú pozitívny vplyv na zdravie. Najmä rádium vás malo doslova rozžiariť a orgány zbombardovať zdravou energiou. Až kým sa neukázalo, že za všetkými ochoreniami nestojí syfilis, ale práve radiácia. Obeťami tohto trendu sa stali aj tzv. rádiové dievčatá, ktoré v prvej svetovej vojne natierali ciferníky hodiniek rádiovou farbou.
Namiesto záchrannej vesty mali na sebe námorníci matrace
Zrejme ste si efekt domysleli. Keďže matrac by vodu absorboval, námorníka by v prípade núdze nezachránil, ale stiahol pod vodu. Našťastie, tento „vynález“ je už dlho za nami.
Ani kamufláž by ich nezachránila
Počas prvej svetovej vojny totiž vyzerala nejak takto. Avšak cieľom nebolo čo najlepšie sa ukryť ale zariadiť, aby bolo čo najťažšie vojaka zasiahnuť. Kamufláž, ako ju poznáme aj dnes, sa objavila až v druhej svetovej vojne. Dokážete si predstaviť, že by ste sa mali v tomto ubrániť pred nepriateľom? Skôr to totiž pripomína masku na Halloween.
Žena zažalovala muža za to, že sa odmietol kúpať
Údajne sa vyhováral na to, že je príliš tučný a nezmestí sa do vane. Dostal podmienku a ak by nenašiel spôsob, ako sa umyť, skončil by vo väzení. V niektorých krajinách sa na tomto veľa nezmenilo. Napríklad v Amerike je mnoho známych prípadov, kedy sa ľudia navzájom žalujú za tie najbizarnejšie veci. Istá spoločnosť napríklad musí k mikrovlnným rúram pripisovať v návode na použitie informáciu, že do spotrebiča nemôžete dávať živé zviera. Hádajte prečo.
Lekár vydal knihu plnú sexuálnych rád pre ženy
Jeho cieľom bolo vzdelať mladé ženy, ktoré sa chystajú vydávať. Odporúčal napríklad vyhýbať sa milovaniu počas tehotenstva. Okrem toho tvrdil, že menštruačné bolesti nie sú normálne a vznikajú následkom tesného oblečenia, jedenia zaváraných uhoriek a nedostatku pohybu pri domácich prácach. No kto by si nenechal poradiť.
Nemecká vzducholoď havarovala vo Francúzsku
Vzducholoď zasiahli francúzski vojaci a spadla z výšky takmer 5 kilometrov. Bola dlhá viac ako 167 metrov a široká 21 metrov. Očití svedkovia ju popísali ako odporný vraždiaci stroj.
Holandská exotická tanečnica Mata Hari bola obvinená, že je špiónka a popravili ju
Kurtizánka a tanečnica Mata Hari, ktorej skutočné meno bolo Margarete Geertruida Zelle bola Holanďanka, ale žila v Paríži. Jej zvodné tance boli známe široko ďaleko a mala mnoho bohatých milencov. Osudným sa jej stalo, keď si vzala peniaze od nemeckého dôstojníka a francúzsky súd rozhodol, že je špiónka. Koncom roka 1917 ju popravili.
Kuchárska kniha s názvom Tisíc spôsobov, ako potešiť manžela nesmela chýbať v žiadnej domácnosti
Zaujímavé je, že je písaná vo forme novely a popisuje príbeh novomanželov Boba a Bettiny. Nie sme si však istí, či mal Bob skutočne radosť, pretože kniha obsahovala recepty ako napríklad káva varená s vaječnými bielkami. No kto by si nedal.
Matka omylom urobila jedovaté palacinky
Arzén bol pred storočím bežne dostupný v každej domácnosti a využíval sa na hubenie hmyzu. Neraz ho však domáce žienky držali na rovnakom mieste ako potraviny a keďže nebolo náročné pomýliť si arzén s múkou, mohlo to dopadnúť aj takto. Matka napiekla arzénové palacinky a príliš neskoro prišla na to, že niečo nie je v poriadku. Vďaka jej „kulinárskemu umeniu“ zomrelo do dňa 5 ľudí.
Briti vyvolali najväčšiu nenukleárnu explóziu, ktorá zabila 10-tisíc Nemcov
V lete v roku 1917 umiestnili Briti do tunelov pod nemeckou armádou vysoko výbušné míny. Explózia bola natoľko silná, že ju počuli aj v Dubline a v Londýne a oblak sa dostal až do výšky vyše kilometra. Po výbuchu ostal 60 metrov hlboký a 137 metrov široký kráter.
Ako vyzerala prvá plastická operácia?
Medicína minulosti nemá príliš dobré renomé, keďže lekári neraz pôsobili skôr ako mäsiari. Aj v tej dobe sa však zaznamenávali výrazné a pozitíve pokroky, ako napríklad prvá plastická operácia. Podarila sa doktorovi Haroldovi Gilliesovi, ktorý prišiel na to, ako zabrániť telu, aby odmietlo kožný štep. Prvým pacientom bol vojak poranený v bitke v roku 1916. Ako sa operácia podarila, môžete vidieť na obrázku.
A prečo máš také veľké uši?
Pred vynálezom radaru využívalo vojsko takéto zariadenie pripomínajúce obrovské trubky na to, aby zistili, či sa vo vzduchu neblíži nepriateľ. Obrovské akustické lokátory fungovali na princípe načúvacích strojčekov v kombinácii so stetoskopom. Ako ste si však zrejme domysleli, príliš efektívne to nebolo.
Nemci trénovali holuby
Konkrétne na to, aby nosili fotoaparáty. Tie mali pripevnené k postroju na hrudi a boli nastavené tak, aby urobili záber v pravidelných intervaloch. Prečo ich asi nenaučili rovno aj ďobať do spúšte?
Fotografia pobláznila svet
Dve 9 a 16-ročné dievčatá, Frances a Elsie tvrdili, že v záhrade, kde sa hrali, videli víly. Samozrejme, museli odfotiť dôkaz. O fotografiu sa zaujímal aj slávny spisovateľ Arthur Conan Doyle, vďaka čomu ľudia ešte viac verili, že fotografie sú skutočné. Samozrejme, išlo o podvrh.
Deti sa posielali poštou
Americký imigračný úrad v New Yorku 8-ročnému dieťaťu jednoducho pripol lístok na šaty a poslal ho poštou za jej otcom do Ohia. A to všetko po tom, čo dievča samo precestovalo z Nemecka vyše 11-tisíc kilometrov. Dnes sa 8-ročné dieťa bojíme pustiť aj do obchodu.
Ste radi, že žijeme v roku 2017, alebo by ste si vyskúšali život v roku 1917?
Pozri aj: Ako by vyzerali české euromince? Takto by to dopadlo, keby sa v Česku začalo platiť eurom
buzzfeed
Nahlásiť chybu v článku