Foto: interez.sk

To, čo sa niekedy považovalo za čistú fikciu, sa dnes stalo skutočnosťou. Vedcom sa naozaj podaril husársky kúsok.

Pacientom, ktorí majú vplyvom degeneratívnych neurologických ochorení problémy s pamäťou, svitá na lepšie časy. Nový mozgový implantát, ktorý má slúžiť ako pamäťová protéza, kalifornskí vedci úspešne otestovali na dvadsiatich dobrovoľníkoch. Samotné výsledky testovania však predčili všetky očakávania.

Článok pokračuje pod videom ↓

Krátkodobá pamäť účastníkov výskumu sa zlepšila o 15 percent, zatiaľ čo dlhodobá pamäť sa zlepšila o neuveriteľných 25 percent. Pre niekoho sa toto číslo nemusí zdať až také „úžasné,“ avšak pre ľudí, ktorí zabúdajú aj na mená svojich rodinných príslušníkov, to môže byť obrovská pomoc. Nová metóda mozgového implantátu je pozitívnym príkladom toho, že veda môže byť ľuďom naozaj pomocná a že nie všetky technológie sa musia nutne zneužívať na vojenské účely.

Alzheimer a tí ostatní

pixabay.com

Starecká demencia, Alzheimer či iné chronické ochorenia, pri ktorých ľudia stratia aj samých seba. To už o niekoľko rokov môže byť podľa vedcov minulosť. Problematika zhoršujúcej sa pamäte trápila ľudí odjakživa. Vedcom z Univerzity v južnej Kalifornii sa však vôbec poprvýkrát podarilo posilniť ľudskú pamäť. To sa doposiaľ ešte nestalo, a preto použitie pamäťového implantátu sa môže právom pokladať za prelomovú udalosť.

Profesor Song z Univerzity v južnej Kalifornii vypracoval metodiku práce, na základe využitia znalostí z biomedicínskeho inžinierstva, ktoré teraz zažíva veľký boom. Svoj implantát otestoval na skupine 20 dobrovoľníkov, ktorí boli podrobení sérii kognitívnych testov. Krátkodobá pamäť sa im zlepšila v priemere o 25 percent, zatiaľ čo dlhodobá o 15 percent. Je to nová nádej pre ľudstvo.

pixabay.com

Alzheimerova choroba, ktorá v Amerike trápi čoraz viac ľudí, však nepredstavuje len etický, ale i ekonomický problém. Ročne sa na liečbu a starostlivosť takto chorých pacientov minie viac ako 236 miliárd dolárov. V dôsledku hroziaceho „prestarnutia“ obyvateľstva na našej zemeguli bude tento problém ešte narastať. Najčastejšie sa ochorenie objavuje po 65. roku života, pričom starších ľudí na planéte bude čoraz viac.

Nový mozgový implantát však bude musieť prejsť viacerými testami. Veda však každopádne urobila obrovský krok, ktorý môže zmeniť kvalitu života mnohým ľuďom.

Pozri aj: Bola by svetovou jednotkou. Takto by to vyzeralo, keby bola Európska únia jedným štátom

futurism.com
Uložiť článok

Najnovšie články