Foto: NASA

Dvadsať rokov výskumu NASA ukazuje, ako sa naša planéta postupom dvoch dekád zmenila.

Naša planéta sa v posledných desaťročiach mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Zmena klímy a postupné otepľovanie nie je je žiadnou novinkou a u odborníkov i verejnosti sa líšia len názory na príčiny tohto javu. To, ako sa svet v ktorom žijeme zmenil za posledných 20 rokov, môžete teraz vidieť v niekoľkominútovej animácii od NASA. Vďaka dve dekády trvajúcemu výskumu môžeme jasne vidieť, že Zem už nie je taká ako kedysi. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Výnimočná animácia, ktorá ukazuje zmeny našej planéty je dielom Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Vizualizácia zachytáva kontinuálny priebeh jednotlivých ročných období na Zemi za posledné dve dekády, ale aj stav oceánov, jazier a riek a život v nich. Spájanie dát 20-ročného výskumu trvalo celkom tri mesiace. Dáta pritom pochádzajú najmä zo satelitu SeaWiFS (Sea Viewing Wide Field of View Sensor), ktorý je v prevádzke od roku 2017 a jeho hlavnou úlohou je zhromažďovať oceánskych biologických údajov.

Foto: Pexels

Prvé, čo pravdepodobne upúta váš pohľad pri sledovaní tejto animácie, je polárna pokrývka. Polárne ľadové „čiapky“ sa pravidelne počas zimy rozpínajú smerom k rovníku. Postupom času je však viditeľné, ako sa za 20 rokov zmenšuje plocha trvalého zaľadnenia Zeme na póloch. Vo vizualizácii je taktiež zachytená aj biodiverzita oceánov. Od modrej cez zelenú, červenú až po fialovú farbu možno pozorovať na svete oblasti s nedostatkom morského života. Možno tak identifikovať hlavné lovné revíry, ako aj najznečistenejšie vody planéty.

Foto: Pixabay

Podľa Jeremy Werdella z NASA vizualizácia jasne ukazuje zmenu periodicity striedania ročných období. Na severnej pologuli prichádza jar čoraz skôr a jeseň trvá na úkor zimy stále dlhšie a dlhšie. Viditeľný je aj postupný ústup arktického zaľadnenia. Pri lepšom pohľade môžete vidieť aj negatívnu zmenu v Erijskom jazere a jazere Ontario na kanadsko-americkej hranici. Výrazný pokles morského života „svieti“ aj v oblasti Baltského mora na severe Európy. Najhorším výsledkom tohto pozorovania sú čoraz častejšie a rozsiahlejšie fialové škvrny vo svetovom oceáne. Tieto miesta odborníci nazývajú ako oceánske púšte – teda oblasti s extrémnym znížením biodiverzity.

Pozri aj: Zem už nie je zelená, ale plastová. Vedci našli v žalúdku každého testovaného zvieraťa z najhlbšieho miesta oceánu kúsky plastov

independent.co.uk, guardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články