O obrovských zásobách nerastných surovín USA ste už určite počuli. Keď pred 150 rokmi veľmi výhodne Spojené štáty odkúpili od Ruska polostrov Aljaška, ešte netušili aké obrovské bohatstvo ukrýva. Čierne zlato – ropa, ktorá sa nachádza pod aljašskou zemou, dáva USA do rukávu veľké eso. Celé to však má jeden háčik a to Arktickú národnú prírodnú rezerváciu. Spor medzi ochranou prírody a ťažbou „čierneho zlata“ trvá už desaťročia. Príroda však aktuálne dostáva ranu pod pás.
Spor medzi ochranou prírody a konečnému sprístupneniu zásob nerastných surovín nachádzajúcich sa na Aljašskom polostrove je v politike USA horúci už niekoľko desaťročí. Otvára sa pravidelne a pravidelne sa misky váh presúvajú z jednej strany na druhú. Kým bývalý prezident Barack Obama chcel z Arktickej národnej prírodnej rezervácie spraviť nedotknuteľné územie, „Trumpovci“ to vidia celkom inak. Na bohatstve USA, treba zdá sa, čo najrýchlejšie zbohatnúť.
Debatu o Aljašskej ťažbe otvorili rozhovory o rozpočte na obdobie medzi rokmi 2018-2026. Už v auguste tohto roku Trumpova vláda odstránila obmedzenia na geologický prieskum v tejto oblasti. Rozpočet na ďalšie roky teda zdá sa počíta aj s týmto prieskumom a otvára tak cestu do chráneného prírodného prostredia. Návrh demokratov, ktorý zakazuje ťažbu ropy v Aljašskom chránenom prostredí, zmietol Senát zo stola. Cesta za čiernym zlatom na Aljaške sa teda po mnohých rokoch znovu otvára.
Arktická národná prírodná rezervácia
Viac ako 78-tisíc km2 divočiny v severovýchodnej časti štátu Aljaška. Oblasť, kde nenájdete žiadne cesty ani železnice. Raj medveďov, losov, vlkov, rysov a neustále migrujúcich sobov. V divokej krajine tu nájdete aj ľudí. Inuitské kmene tu žijú v istom súlade s prírodou, odrezaní od sveta ich s civilizáciou spája jediný dopravný prostriedok – lietadlo. Pod Arktickou prírodnou rezerváciou sa však nachádza obrovské bohatstvo. Časť ropy už USA aktívne využíva. Ťažba prebieha v Prudhoe Bay a ropa sa odvádza 1288 km dlhým ropovodom naprieč celou Aljaškou. Ropné spoločnosti však chcú viac. Ich snom, je rozšíriť ťažbu na ďalšie lokality.
Budúcnosť rezervácie
Politika súčasného prezidenta USA nám za pomerne krátke obdobie už niekoľkokrát ukázala, že Spojené štáty sa v blízkej budúcnosti zdá sa, od ochrany prírody a nastavenia udržateľného rozvoja, odchýlia. Najnovším dôkazom je i povolenie ropného prieskumu v Arktickej národnej prírodnej rezervácii. 30 rokov trvajúci súboj medzi ochranou prírody a ťažbou, príroda začína prehrávať. V očiach tých, ktorí o tom rozhodujú je totiž Aljaška len nevyužitý zdroj pri dosiahnutí americkej energetickej dominancie.
independent.co.uk, nrdc.org, vox.com
Nahlásiť chybu v článku