Za projektom stojí Centrum etickej a environmentálnej výchovy Živica i Andrea Uherková a Monika Suchánska, absolventky Sokratovho inštitútu, ktoré v rámci svojho projektu takto otvárajú na Slovensku diskusiu o smrti a pohrebných rituáloch.
Podľa Uherkovej mnohým ľudom nevyhovuje dnešná podoba uponáhľaných pohrebov a chladných cintorínov. „V Záhrade spomienok sa prepája úcta k prírode, s úctou k ľudom. Vo vyhradenej časti zvolenského cintorína sa bude pochovávať v rozložiteľných urnách pri kvetinových záhonoch, či pri koreňoch stromov. Jedinečné obrady poslednej rozlúčky, ktoré môžu byť tak civilné, ako aj cirkevné, budú prebiehať pod šírym nebom,“ hovorí.
Pri príležitosti dnešného slávnostného otvorenia prírodného cintorína zasadili zástupca primátorky mesta Zvolen Jaroslav Stehlík a riaditeľ mimovládnej organizácie Živica Juraj Hipš pri vchode do Záhrady spomienok dva stromy, čím vytvorili bránu do tohto unikátneho miesta. Podľa Moniky Suchánskej bude každé miesto s urnou označené travertínovou tabuľkou s údajmi o zosnulom.
Zriaďovateľom Záhrady spomienok je Živica v spolupráci so spolkom Ke Kořenum, ktorý založil v Českej republike prvý prírodný cintorín Les vzpomínek. Vznik prírodného cintorína vo Zvolene bol možný aj vďaka ideovej podpore Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene a najmä mesta Zvolen.
Pozri aj: Takto vyzerá klenot slovenských železníc. Pozrite si unikátne video Telgártskou slučkou do raja
TASR
Nahlásiť chybu v článku